Yazarlar

Selam vereni öldürmeyecektin! | Mithat Tayyar

Allah resulü, Medine’ye hicret ettikten sonra Mekkelilerin saldırılarına karşı ve Medine içinde düzeni sağlamak adına orada yaşayan Yahudi ve putperestlerle bir anlaşma yapmıştı. Bunun yanında Müslümanların güvenliğini sağlamak adına, müminlerden bazılarını askeri görev olarak şehir dışı seferlerle görevlendiriyordu. Onlar bu seferler sırasında bazen tanımadıkları kişilerle bazen de düşman kişilerle karşılaşıyorlardı. Bu karşılaşmalar bazen çatışmayla sonuçlanıyordu. Bir keresinde Allah resulü, bir müfrezeyi bu şekilde görevlendirmişti. Müfreze, Feked’lilerin yaşadığı bir köye yaklaşmış, müfrezeyi görenlerde korkuyla kaçmışlardı. Bunların için de sadece Mirdas bin Nehik Müslüman olmuştu. Herkes müfrezeden kaçarken, Mirdas Müslüman olduğu için ona zarar vermeyeceklerini düşünmüş ve Müslümanlığına güvenerek kaçmamıştı. Müfreze tekbirlerle, Mirdas’a yaklaşınca; bir çoban olan ve o esnada koyunlarını otlatmakta olan Mirdas, Müslüman olduğunu belirtmek için onlara tekbirle karşılık verdi ve es-SELAMÜ ALEYKÜM dedi. Fakat müfrezeden birisi (Hadis kaynaklarında ismi farklı şekillerde rivayet ediliyor), Mirdas’ı selam vermesine rağmen öldürdü ve koyunlarına el koydu. Müfrezenin komutanı olan Galip bin Fudale, askerinin yaptığı bu duruma çok üzüldü ve ‘’Selam vereni öldürmeyecektin’’ dedi.
Medine’ye, Allah resulünün yanına dönünce durumu kendisine arz ettiler. Allah resulü olaydan haberdar olunca çok üzüldü ve öldüren kişiye çok fazla darıldı. Ona bunu neden yaptığını sorunca; adam,
-‘’Ey Allah’ın elçisi, adam korktuğu için selam verdi. Normalde adam Müslüman değildi.’’ Dediğinde, Allah resulü:
-‘’Nereden biliyorsun yarıp da kalbine mi baktın?’’ buyurdu ve şöyle devam etti: -‘’Siz onu beraberindeki mala göz dikerek öldürdünüz.’’ dedi ve bu hadise üzerine nazil olduğu rivayet edilen şu ayeti okudu:
-‘’Ey iman edenler! Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman, son derece dikkatli davranın. Size selam verene, dünya hayatının geçici ve az bir menfaatini elde etmek için: ‘Sen mümin değilsin’ demeyin! Unutmayın ki Allah’ın yanında birçok ganimetler vardır. Önceden sizde böyle idiniz, Allah size lütfetti de imanla şereflendiniz. Öyleyse iyi anlayın, dinleyin çok dikkatli davranın. Muhakkak Allah yaptığınız her şeyden haberdardır (Nisa suresi 94).

Bunun üzerine yaptığına pişman olan asker çok geçmeden hastalandı ve yatağa düştü. Kısa bir zaman sonra da vefat etti. Adamı gömdüler fakat ertesi gün onu mezarının dışında buldular. Durumu Allah resulüne bildirdiklerinde siz onu yine gömün buyurdu. Adamı tekrar gömdüler ama toprak adamı kabul etmiyordu. Ertesi gün yine mezarından çıkmış şekilde buldular. Yine Allah resulüne durumu arz ettiler, Allah resulü de yine gömmelerini emretti. Üçüncü gün de adamı yine mezarından çıkmış halde buldular. Allah resulü onlara: ‘’ Siz onu yine gömün. Yer, ondan daha kötülerini kabul etti ama Allah bununla size bir şey öğretmek istiyor.’’ Buyurdular.

Toplumlar, dini gruplar, cemaatler ve her türlü oluşum içinde her zaman yanlış düşünceli, iyi niyet sahibi olmayan kişiler olmuştur ve olacaktır. Bu gruplar içinde yanlış kişilerin çıkması sistemin yanlışlığını veya sistemin başındaki kişinin kötü birisi olduğunu göstermez. Yapılması gereken asıl şey yanlışa sahip çıkmamak ve yanlış görüldüğü andan itibaren gereken tepkiyi göstermektir.
Ayette de belirtildiği gibi kişiler ve olaylar üzerinde iyi bir tahlil yapmadan, derinlemesine araştırmadan kesin bir yargıya varılmamalıdır. Hele hele bu, insan hayatıyla alakalıysa gerekirse yüz kere daha gözden geçirilmeli ve son derece hassas olunmalıdır.

Elmalı Hadi Yazır, Hak Dini Kuran Dili, Nisa 94 tefsiri.

Hizmetten | Mithat Tayyar

Selam vereni öldürmeyecektin! | Mithat Tayyar 2
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu