Haber

Romanya Hizmet okulu öğrencisi kimya olimpiyatında mutlak birinci oldu

Romanya Hizmet okulu öğrencisi kimya olimpiyatında mutlak birinci oldu

Mendeleev Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda, altın madalya alanlar arasında en yüksek puana ulaşan Romanya’dan Lumina okulu öğrencisi Raul Mircea Bodrogean mutlak birinci ilan edildi.

Bu yıl 55. kez düzenlenen olimpiyatlar, salgın nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlendi. 28 ülkeden katılan 140 öğrenci birinci turda 5 saatte 8 problem çözdü. İkinci turda öğrencilerden aynı süre içinde daha zor 15 soruyu çözmesi istendi.

LUMİNA ÖĞRENCİLERİNDEN İKİ ALTIN

Yarışmalar sonunda dağıtılan 15 altın madalyanın dördü Romanya’ya gitti.  Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencisi Raul Mircea Bodrogan mutlak birinciliği alırken, aynı okuldan Catalin Dianu altın madalya kazandı. Kalan iki altın madalya devlet okulu öğrencilerine giderken, Romanya takımından iki öğrenci de bronz madalya elde etti.

ROMANYA KIZ TAKIMI AVRUPA İKİNCİSİ

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapılan Avrupa Kızlar Matematik Yarışması’nda Lumina okulu öğrencileri iki altın bir bronz madalya elde etti. Bükreş’teki ICHB okulu öğrencisi Diana Tolu, Köstence’deki ICHC okulu öğrencisi Lucia Raşnoveanu altın madalya kazanan isimler oldu. Yine Köstence Bilgisayar Lisesi’nden (ICHC) öğrencisi Ana Maria İulia Bogdan bronz madalyada kaldı. Romanya kız takımının dördüncü öğrencisi de altın madalya almayı başardı.

KÜÇÜKLÜKTEN BERİDİR HARCANAN EMEK

Dört kişiden oluşan Romanya takımı turnuvada ikinci oldu. Tüm öğrencilerin madalya kazanması kafile başkanı Mihai Baluna’yı mutlu etti. Baluna madalyaları, ‘’Küçüklüğünden beri bu derse çalışan öğrencilerin hak ettiği bir sonuç.’’ olarak değerlendirdi.

Salgın nedeniyle online yapılan bu yıl ki yarışmaya 213 öğrenci katıldı. Yarışmanın ilk sırasını Rusya, ABD ve Peru paylaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu