Haber

‘Rise To Your Childhood’ (Çocukluğa Yükseliş) Filminin Galası Dünya Çocuklar Günü’nde Yapıldı

Birleşmiş Milletler tarafından çocuklara yönelik hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuklar Günü’nde Almanya’nın Herne kentinde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Gemeinsam für Herne Derneği’nin (GFH) çocuklara yönelik olarak düzenlediği özel programda çocukların sorunlarına vurgu yapan ‘Rise To Your Childhood’ (Çocukluğa yükseliş) adlı 9 dakikalık kısa filminin galası yapıldı.

Programda ilk olarak söz alan GFH yönetim kurulu başkanı Sümeyra Aydın, derneğin hedeflerini anlattı.

Programa katılan Herne belediye başkanı Kai Gera ise çocuk haklarının öneminden bahsetti ve programı düzenleyen GFH’ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından programın en özel bölümüne geçildi. Yönetmenliğini Zehra Karahan’ın yaptığı ve International Journalists Association e.V. (IJA) sponsorluğunda çekilen ‘Rise To Your Childhood’ filminin galası yapıldı.

Kısa filmde kendi çocukluğuyla yüzleşen depresif ve umutsuz bir genç adamın hikayesi konu ediliyor. Çocukluğunda hor görülen ve kendisiyle hiç barışamayan kahramanın çocukluk travmalarının ve iç dünyasının irdelendiği filmde çocukların yaşadığı sıkıntılara, baskılara, istismarlara ve diğer olumsuz şartlara göndermeler yapılıyor.

Çocukların dünyanın en masum varlıkları olduğunu söyleyen filmin yönetmeni Zehra Karahan, projenin amacının ‘çocukların sessiz çığlıklarına ses olmak’ olduğunu belirtti.

Filmin galasına UNICEF Recklinghausen yöneticisi Sabine Schildknecht de katıldı. Filmden oldukça etkilendiğini söyleyen Schildknecht; ‘Muhtemelen daha uzun süre hakkında kafa yoracağım ve tekrar izleyeceğim çünkü toplumumuz için çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.’ İfadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu