Haber

Pazar ayinine aşure sürprizi

Brüksel’de bulunan Sainte Suzanne Kilise’sinin bu Pazar ayini oldukça renkli ve sıra dışı oldu. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı ayinin sürpriz konukları vardı. Yaklaşık 20 kadar Fedactio gönüllüsü, ellerinde aşurelerle Sainte Suzanne Kilisesi’ne gitti. Aşure ikramından memnun olan kilise papazı ve cemaati teşekkürlerini iletti.

Saatler 11’i gösterdiğinde Sainte Suzanne Kilisesi’nde Pazar ayini başlamıştı. Ancak bu kez kilisenin dikkat çeken konukları vardı. Bu isimler Fedactio gönülleriydi. Kiliseye aşure ikramı için gelmişlerdi. Pazar ayinini dinleyen Fedactio gönüllüler, ayin sonrası aşureleri kilise cemaatine ikram etti. Fedactio Diyalog Platform’u Başkanı Sema Aydoğan yaptığı konuşmada; ‘Aşure; çeşitliği, hayal ettiğimiz bireysel farkların silinmedigi, ahenk ve huzurun oldugu, kültür, din ve inanç mozayğinin sembolü olan bir toplumu temsil ettiği için, bunu siz kardeşlerimizle paylaşmak istedik.” cümlerine yer verdi.

Bir taraftan aşureler yenirken diğer yandan koyu sohbetler yapıldı. Sainte Suzanne Kilisesi Papazı, ’Bir imamla rahibin diyalog yapması kolay. İki cemaat liderininin de diyalog yapması çok kolay. Asıl yapılması gerekeni sizler yapıyorsunuz. Önemli olan halklar arasındakji diyalogdur. Barışçıl bir toplum için asıl yapılması gereken diyalog budur’’ diye duygularını ifade etti.

Kilise görevlilerinden Anne Peyremorte, Fedactio gönüllülerine, “Allah aşkından bahsederken aklıma siz geliyorsunuz, gözlerim kilisede sizi arıyor ve sizi görünce tarifsiz bir mutluluk yaşıyorum, yapmamız gereken bu diyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu