Yazarlar

Olumlu düşünelim ama nasıl? | Psikolojik Danışman Kerem Şahin

            Olumlu düşünmeyle ilgili bugüne kadar bir çok şey okumuş ve dinlemiş olabilirsiniz. Ben bu yazıda size, olumlu düşünmenin faydalarından bahsetmeyeceğim. Sadece, olumlu düşünmeyi farklı bir açıdan ele almaya çalışacağım.

Olumlu düşünmenin çok yanlış anlaşılan bir konu olduğu kanaatindeyim. Öyle ki, karşılaşılan olaylarla ilgili hep olumlu düşünülünce sanki hiç olumsuz bir şey yaşanmayacağına inanılabiliyor. Bu da, böyle inanan insanlarda hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Hatta bazen olumlu düşünme o kadar çok abartılıyor ki, başka hiçbir şey yapmadan, sadece olumlu düşünerek mutlu ve zengin olunacağı anlatılıyor. İnsanlar farkında olmadan olumlu düşünme(ama sadece düşünme!) tuzağına çekiliyor.

Olumlu Düşünmek Polyannacılık Değildir

            Olumlu düşünmek, her şeyde sadece olumlu olanı, iyiyi ve iyi olma ihtimalini görmek değildir. Olaylara ve durumlara toz pembe bakmak, her şartta iyimser olmak demek değildir.

            Olumlu Düşünmek Olumsuzu Görmemek Değildir

Olumlu düşünebilmek için, olumsuz, kötü, çirkin olayları göz ardı etmek gerekmiyor. Olumsuza göz kapamak, kulak tıkamak, onu hiç düşünmemek her şeyi olumlu yapmıyor. Tam aksine, olumlu düşüneceğim derken olumsuzu hesaba katmamak, insanı istemediği sonuçlarla karşı karşıya bırakabiliyor.

Olumlu Düşünmek Tedbir Almamak Değildir

Olumlu düşünmek, bir şeyler planlarken süreç ve sonuç muhakkak olumlu olacakmış gibi düşünerek, karşılaşılabilecek olumsuzluklarla ilgili tedbir almamak değildir. Olumsuzluklar düşünülmeden planlanan her iş, kişiyi çoğu zaman olumlu sonuçlara götürmez.

İnsan, hayatı boyunca her anlamda mutluluğu, saadeti elde etme ve yaşama çabasındadır. Ama en nihayetinde insanız. Bu hayatta, iyi-kötü, güzel-çirkin, mutluluk-hüzün… kısacası olumlu-olumsuz her şey bizim için. Mesele, hayattaki olumsuzlukları görmezden gelerek, hep olumlu düşünerek ve olumluyu görerek mutluluğu elde etmeye çalışmak değil. Mesele, olumluyu ümit edip, olumsuzu da hesaba katarak elde edilen sonuca hazırlıklı olma ve sonuca göre mutlu olma veya mutluluğa kavuşabilme adına yeni yol ve yöntemler geliştirebilme meselesidir.

Bazılarımızın sürekli olumlu düşünerek mutlu kalabilme çabası, aslında hayatın her yönüyle kucaklanıp asıl değerlendirilmesi gerektiği şekilde değerlendirilememesine sebep olabiliyor. Bu da her karesi dolu dolu, duyarak ve hissederek yaşanması ve değerlendirilmesi gereken hayatın ıskalanmasına sebep olabiliyor. Çünkü mutluluk ve saadet sadece düşünerek elde edilmiyor. Bunun için çalışmak, çabalamak, sorumluluk almak ve her türlü sonuca hazırlıklı olmak gerekiyor.

Aklınıza, “O zaman niçin ‘Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır’ diye bir söz söylenmiş, bu sizin dediklerinizle çelişmiyor mu?” diye bir soru gelebilir. Bu cümleyi tek başına okumamak gerektiğini düşünüyorum. Bu cümle, sözün sahibinin muhtelif eserlerinde söylediği diğer sözlerle bir bütün olarak değerlendirilmeli. Bu cümlede ve bu cümlenin sahibinin yazdığı diğer eserlerde anlattıklarında, ‘hayatta bir mücadele verirken’ karşı karşıya kalınan olumsuz, acı, kötü hadislere hikmet nazarıyla bakıp, hikmet sahibinin asıl murad ettiği hikmetin hep güzel olduğunu görebilme ve o hikmetin sonunda hep hayır olduğunu kavrayabilme, ardından da o acı, kötü, olumsuz veya tatlı, iyi, olumlu hadiseden lezzet alabilme olduğunu düşünüyorum. İnsan, başına gelen her olumlu ve olumsuz hadiseye hikmet nazarıyla bakabildiği taktirde hayatından lezzet almayı başarabilir ve neyle karşılaşırsa karşılaşsın hep şükreder.

Tüm bu yazdıklarımdan olumlu düşünmeye karşı olduğum, her olaya karamsar ve ümitsiz baktığım çıkarılmamalı. Tam aksine olumlu düşünmenin insanın psikolojik ve fizyolojik sağlığı açısından faydalı olduğuna inanarak her zaman olumlu, pozitif, ümitvar düşünme ve konuşma taraftarıyım. Ama bir şartla. O da, gereksiz yere dillendirmeden her zaman olumsuzu da hesaba katmak ve hayatımızda ona göre plan yapmak. Böylelikle sonuç olumsuz olduğunda şok olmayız ve hayal kırıklığı yaşamamış oluruz.

Hizmetten | Psikolojik Danışman Kerem Şahin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu