Haber

‘Ölüme terk ediliyor’: Yusuf Bekmezci’nin karar duruşması 9 Nisan’a ertelendi

İzmir’de Cemaat soruşturmaları kapsamında 14 ay önce tutuklan 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci bugün görülen duruşmasında da tahliye edilmedi.

Bekmezci’nin avukatı Saadet Aytekin, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “82 yaşındaki, birçok rahatsızlığı olan ve ileri derecede alzheimer hastası Yusuf Bekmezci bugünkü duruşmasında da kendisine yöneltilen sorulara cevap dahi verememesine rağmen tahliye edilmedi. Adli tıp sevki yönündeki taleplerimiz de tekrar reddedildi” dedi.

Dosyanın en temel taşı olan müvekkilin akıl sağlığıyla ilgili usuli incelemeler yapılmaksızın esas hakkında mütalaa verildiğini ifade eden Aytekin, “Mahkeme Başkanı mütalaa sonrası müvekkile söz hakkı verdiğinde, müvekkilin beyanları açık bir şekilde yargılama sürecini anlamadığını göstermesine rağmen sözünü keserek sanık müdafilerine söz hakkı verdi. Mütalaada Anayasal Düzene Karşı Çıkma suçundan müvekkilin beraati, Örgüt Kurma ve Yönetme suçundan ise cezalandırılması talep edildi. Karar duruşması 9 Nisan’da olacak ancak müvekkilin alacağı ceza miktarı, yaşı ve ağır hastalıkları gözetildiğinde çok önem arz etmiyor. Cezaevinde ölüme terk ediliyor.”

Kaynak: Aktifhaber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu