Ne Dediler?

Nizamuddin:”Hizmet, dünyadaki lider hareketlerden biri”

“Hizmet Hareketi ile alakalı genel kanaatim olarak, Hizmet’in günümüz dünyasının lider konumundaki İslamî hareketlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda da, hem Türkiye’de hem de Orta Asya gibi diğer Müslüman ülkelerdeki, ve günümüzde de Kuzey Amerika’daki etkisinden dolayı, dünya çapındaki başlıca sosyal hareketlerden biridir.”

“Gülen, ya da Hizmet Hareketi, bir yandan, Kur’an ve Peygamber’in öğretileri gibi temel İslamî kaynaklarla güçlü bir bağı koruyup, kök olarak oradan besleniyor. Aynı zamanda, etrafındaki dünyayı da ihmal etmiyor. İslamiyet’i bu şekilde temsil ediyor.

Sayın Gülen, İslamî değer ve öğretileri teşvik ederken, dünyayı ve Batı dünyasını reddetme gibi özel bir çabaya girmediğini görüyorum. Bunu çok önemli buluyorum, ve son 100 yıl içindeki İslamî düşünürler açısından bakınca, oldukça yenilikçi bir gelişim olarak görüyorum.”

“Hizmet Hareketi, 20.yy’ın başlarında din ve bilim dünyasının birbiri ile çelişmediğini savunan Said Nursi’nin öğretilerinden de ilham alıyor. 17. ve 18. yy’larda, özellikle Aydınlanma Çağı sonrasında, Batı Dünyası’nın teşvik ettiği bilim ile insanlar inanç ve ahlaklarının pahasına gelişme kaydediyordu. Said Nursi, hem inanç, hem ahlak, hem de bilime, hepsine birden sahip olunabileceğini savunmuştu.

Hizmet Hareketi ve Sayın Fethullah Gülen’in de bu öğretilerden ilham aldığını, ve bu öğretileri, eğitimi teşvik ederek pozitif bir ışıkta değerlendirdiğini düşünüyorum.”

Azam Nizamuddin kimdir?

Avukat ve aktivist. Chicago Loyola Üniversitesi Dinbilimleri Bölümü’nde İslam ve İslamî Düşünce Tarihi dersleri veriyor. 2002-2007 yılları arasında Chicago Elmhurst College’ta da ders verdi. İslam teolojisi, İslam hukuku ve İslam medeniyeti hakkında Amerika çapında bir çok kilise, sinegog ve sivil toplum örgütünde konuşmalar yapıyor.

Nizamuddin:"Hizmet, dünyadaki lider hareketlerden biri" 2
Kaynak:Spectra Media-30 Nisan 2014

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu