Haber

Mülteci öğretmenler, Hollanda’da özel programla mesleğine yeniden kavuşacak

BASRİ DOĞAN – AMSTERDAM 

Türkiye’den Hollanda’ya iltica 15 matematik öğretmeni için Hogeschool Utrecht’te ( Utrecht Yüksekokulu) özel bir eğitim programı başladı. Flemenkçe’yi öğrenen mülteci öğretmenler, özel eğitim programı sonrası Hollanda okullarında görev alabilecek.

İlk ‘mülteci öğretmenler’ grubu, Hollanda Eğitim Bakanı Robbert Dijkgraaf ile birlikte Hogeschool Utrecht’e bir çalışma ziyareti yapan Bakan Dennis Wiersma ile tanıştı.

Programda bir konuşma yapan Eğitim Bakanı Robbert Dijkgraaf, Hollanda’da büyük bir öğretmen açığı olduğunu belirterek, “Öğretmen açığı o kadar büyük bir sorun ki, bunu kısa vadede çözmek için burada bulunuyoruz. Bu açıdan bu g toplantıyı son derece anlamlı buluyorum.” dedi. Hollanda Eğitim Bakanı Robbert Dijkgraaf, ilk grubun bir buçuk yıl ek eğitim alacağını, ardından okullarda staj yapacaklarını söyledi.

Öğretmen sıkıntısına dikkat çekmek için bir çalışma başlatan Matematik Öğretmenleri Derneği ile işbirliğinin sonucu başlatılan proje ilgi odağı oldu. Matematik Öğretmenleri Derneği, Hollanda’ya yerleşen siyasi mültecilerin Hollanda’da yeni bir yaşam kurmalarına yardımcı oluyor ve aynı zamanda ülkede çok fazla matematik öğretmeni eksikliğinin azaltılmasına da katkıda bulunuyor.

Proje lideri Inke Logtenberg, “Bunu onlar için bölgesel olarak organize ediyoruz, ancak tabii ki öğretmenler yakında ülkenin herhangi bir yerinde çalışabilecek. Bir başlangıç ​​yapabildiğimiz için mutluyuz ve örneğin Utrecht’in ve ülkedeki diğer bölgelerin katılacağını umuyoruz.” dedi.

Utrecht Hogeschool’da matematik öğretmenliği projesine katılanlardan biri Polonyalı diğerleri ise siyasi görüşleri nedeniyle kendi ülkelerinde öğretmenlik yapmasına izin verilmeyen Turkiye kökenli muhacir öğretmenlerden oluşuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu