Haber

İnsan haklarının güçlü sesi Enes Kanter Freedom Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

Tibet ve Uygur Müslümanlarının temel haklarını ihlal eden baskıları nedeniyle eleştirdiği için Çin hükümetinin aleyhte kampanyasına hedef olan Amerikan NBA basketbol ligi oyuncusu Enes Kanter Freedom’ın Norveç Parlamentosu’ndan bir milletvekilinin teklifiyle, bu yılki Nobel Barış Ödülü adayları arasında yer aldığı bildirildi.

ABD’nin saygın dış politika ve siyaset dergilerinden Atlantic’de yayınlanan makaleye göre, ayrıca, 30 Nobel ödülü almış kişi Boston Celtics’e bir mektup göndererek, Çin’in baskısına boyun eğmeden, tarihin doğru tarafından yer alarak Kanter’i takımdan uzaklaştırmamasını talep etti.

Enes Kanter, twitter hesabından yaptığı açıklamada; ‘Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmekten onur ve gurur duyuyorum. Bazen tavır almak bir sonraki maaş çekinden daha önemlidir.” dedi.

Tarihçi George Packer tarafından yazılan makalede, Enes Kanter Freedom’de NBA’de takas döneminin son gününde Boston Celtics tarafından Houston Rockets’a takaslanması ve sonrasında Rockets tarafından serbest bırakılması ağır bir şekilde eleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu