Haber

Meriç’te kaybettiğimiz Hatice Akçabay anısına… Birinci Uluslararası Şiir Yarışması özel programı

Merhume Hatice Akçabay anısına, Advocates of Silenced Turkey (AST) tarafından organize edilen ‘insan hakları’ temalı 1’inci Uluslararası Şiir Yarışması, 2 Ocak’ta yapılacak. Sunuculuğunu Kemal Gülen ve Nur Öztürk’ün üstleneceği 1’inci Uluslararası Şiir Yarışması seçmelerinde, insan hakları ihlallerinin konu edildiği 100’e yakın şiir izleyenlerin beğenisine sunulacak.
Dereceye girenlerin izleyici oylarıyla belirleneceği yarışmada; birinciye 1000, ikinciye 500, üçüncüye ise 250 dolar para ödülü verilecek.

2 Ocak Pazar günü yapılacak yarışmanın başlama saati;

2:00 PM New York
19:00 Londra
20:00 Almanya
21:00 Yunanistan

2018 yılında Meriç Nehri’nde botları alabora olan Akçabay Ailesi’nden; anne Hatice Akçabay ile oğulları 1 yaşındaki Bekir, 5 yaşındaki Mesut ve 7 yaşındaki Ahmet Esat yaşamını yitirmişti.

Kazadan sağ kurutulan baba Murat Akçabay olay gecesi yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı: “Plastik şişme bota dokuz kişi olarak bindik. İki kaçakçı da en son bindi. Toplam 11 kişi olduk. Nehrin ortasında kaya gibi bir cisme çarptığmızı sanıyorum. Bot delindi, kendi etrafımızda dönmeye başladık. Bir anda bot devrildi ve suya düştük. Diğer aile hemen nehrin sağ bölümündeki dallara tutundu. Ben ve eşimse çocukları tutmaya çalışırken nehrin ortasında kaldık. Küçük bebeğimizi eşim tutuyordu. Diğer ikisini ben tutmaya çalıştım. 7 yaşındaki Ahmet Esat’ta can yeleği vardı, biraz suyun üzerinde durabiliyordu ama diğeri suya battı. Eşim de akıntıya kapıldı gitti. Uzakta bir ağaç dalına tutunduğunu gördüm. ‘Hatice sakın dalı bırakma seni gelip kurtaracağım’ dedim. Dalgalara karşı koymaya çalışırken onun aynı yerinde olmadığını gördüm. Seslendim, bağırdım ama bir daha seslerini duymadım.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu