Haber

Lumina Okulu kızları Romanya’yı matematik olimpiyatlarında Avrupa şampiyonluğuna taşıdı

Avrupa kızlar matematik olimpiyatlarında (EGMO 2022) büyük başarı kaydeden Romanya, takım halinde 112 puanla 1’inci geldi. 1 altın 3 gümüş madalya elde eden Romanya ekibindeki 4 öğrenciden 3’ünü Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı okul öğrencileri oluşturdu. Romen ekibi, bu başarıları ile 11 yıllık olimpiyat tarihindeki en iyi derecelerini elde etmiş oldular.

Macaristan’ın Eger kentinde 6-12 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen 11’inci Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’na katılan Romanya ekibindeki 4 öğrenci, başarıları ve okulları şöyle:

Diana Țolu / Altın / ICHB – 12. sınıf öğrencisi

Elisa Ipate / Gümüş / ICHB – 9. Sınıf öğrencisi

Lucia Râșnoveanu / Gümüş / ICHC – 11. sınıf öğr

Cezara Danciu / Gümüş / Tudor Vianu 10.sınıf öğrencisi

Ekip koordinatörü Profesör Mihai Bălună, pandemi sonrasında fiziki olarak düzenlenen ilk olimpiyatlarda Romanya ekibinin daha önceki çevrimiçi olimpiyatlardaki başarılarının teyid edildiğini söyledi. Bălună, “Son iki senedir fiziki olarak olarak düzenlenen ilk olimpiyat yarışması oldu. Öğrencilerimizin başarısı tesadüfü değil. Çok ciddi ve düzenli hazırlandılar. Bu başarı beni şaşırtmadı. Bu aynı zamanda kızların geldiği okullarda verilen matematik eğitiminin ciddiyetini gösteriyor.”  Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu