Haber

Türkiye’deki hukuksuzluklar YARIN, AİHM önünde protesto edilecek

AİHM Başkanı Robert Spano’nun, Türkiye’de katılacağı program öncesi insan hakları savunucuları “Yeter Artık!” demeye hazırlanıyor. Türkiye’deki hukuksuzluklar 1 Eylül’de Strazburg’daki AİHM binası önünde protesto edilecek.
Adalet Akademisi’nde düzenlenecek 24. Dönem Hakim ve Savcı Adayları Eğitimi Açılış Programın’da ilk “insan hakları” dersini vermek üzere 3 Eylül’de Türkiye gelecek olan (AİHM) Başkanı Robert Spano tepkiler devam ediyor.

Robert Spano’nun Türkiye ziyareti öncesine denk gelen 1 Eylül’de bir grup insan hakları savunucusu, Strazburg’daki AİHM binası önünde Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukları protesto edecek.

Eylemde OHAL dönemi çıkarılan KHK’la ile hukuksuzca işinden edilen binlerce insanın işlerine geri döndürülmeleri istenecek. Türkiye’de tutuklanan siyasi, gazeteci, aktivist, memur, bebekli anneler, hastaların serbest kalmaları talep edilecek, insanların kaçırılmaları gündeme getirilecek.

Türkiye'deki hukuksuzluklar YARIN, AİHM önünde protesto edilecek 2

Eylem sırasında AİHM’in, Türkiye’deki hukuksuzluklara rağmen Türkiye’deki iç hukuk yollarını adalet için adres göstermesi de protesto edilecek.

“YETER ARTIK! DEMEK İÇİN AİHM’İN ÖNÜNDE OLACAĞIZ”

Türkiye'deki hukuksuzluklar YARIN, AİHM önünde protesto edilecek 3

677 sayılı KHK ile mesleğinden ihraç edilen ve ağır baskılar sonucu Meriç yolculuğunun ardından Yunanistan’da beyin kanaması sonucu vefat eden Esma Uludağ’ın eşi aktivist Mehmet Ali Uludağ da eylemi düzenleyenler arasında yer alıyor.

Türkiye'deki hukuksuzluklar YARIN, AİHM önünde protesto edilecek 4

Hedeflerinin amasız, fakatsız tüm hukuksuzlukları duyurmak olduğunu söyleyen Uludağ, “Tüm hukuksuzluklara ‘Yeter artık!’ demek için AİHM’in önünde olacağız.” dedi.

Uludağ şöyle devam etti: “Amacımız tüm ‘farklı ya da benim mahallem’ düşüncesini yıkmak; yerine sevgi mahallesi, hak mahallesi, hukuk mahallesi inşa etmek. Yaşanan tüm hukuksuzluklara karşı koyma mahallesi hayatını geçirmek. Bu bir başlangıç olacak ve ben inanıyorum ki sevgi kazanacak.”

Farklı görüşten birçok insan hakları savunucusunun katılması beklenen eylemin başlama saati 1 Eylül saat 14.00 olarak belirlendi.

Kaynak:Aktifhaber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu