Haber

Kenneth Roth:Hizmet gönüllülerinden intikam alınıyor!

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Genel Direktörü Kenneth Roth, Zoom uygulaması vasıtasıyla kurumunun 2021 raporu hakkında bilgi verdi. 

HRW Genel Direktörü Kenneth Roth, Güney Afrika’da gazetecilik yapan Türkmen Terzi’nin, “Erdoğan hükûmeti Hizmet Hareketi üyelerini darbe girişiminden sorumlu tutarak sosyal ölüme maruz bırakıyor ve 15 Temmuz 2016’dan beri Hizmet gönüllülerini tutuklatıyor. Hizmet gönüllüleri Türkiye’deki diğer azınlık gruplardan daha fazla insan hakları ihlallerine maruz kalıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü olarak Hizmet gönüllülerinen maruz kaldığı zulümleri daha fazla duyuracak mısınız?” sorusuna da cevap verdi.
Roth, Hizmet Hareketi’ne reva görülen zulümlere sessiz kalmadıklarını belirterek, “Biz bu konuda yeterince sesimizi çıkardığımızı düşünüyoruz. Darbeye karışmakla basit bir şekilde geniş bir siyasi-dini grubun üyesi olmak arasında fark vardır. Erdoğan bu farkı tamamen ortadan kaldırmış durumda. Erdoğan sadece herhangi bir Gülen grubu üyesini hedef almıyor, cep telefonuna uygulama indireni bile nasıl oluyorsa Gülen üyesi ilan ediyor.” dedi.
Roth, “”Erdoğan’ın suç tanımının herhangi mantıklı bir açıklaması kalmamıştır ve bu durum tamamen Hizmet Hareketi üyelerini cezalandırmaya dönüşmüştür ve bu çok yanlıştır.” ifadelerini kullandı.
ERDOĞAN HİZMETİ HAREKETİ GÖNÜLLÜLERİNDEN İNTİKAM ALIYOR
Roth şöyle devam etti: “Eğer geçmişe bakarsanız Erdoğan, Gülen ile ittifak kurmaktan memnundu. Ne zaman ki Gülen ordunun darbe girişimi tehlikesine karşı kendisinin o zamanki ılımlı İslamcı partisine yardım ediyordu. Gülen Hareketi, orduyu sivil idarenin kontrolünde tutmaya yardım ediyordu. Özellikle Gülen Hareketi içinde olan hâkim ve savcılar aracılığı ile. Erdoğan şimdi Gülen Hareketi’ni toptan hedef aldı. Ne yazık ki talihsiz darbe girişimini bahane ederek, gerçek şuçluları cezalandırmak yerine bütün Gülencilerden intikam alıyor.”
“İSLAM ÜLKELERİ ÇİN’İN UYGURLARA UYGULADIĞI BASKIYA SESSİZ”
HRW’nin 100’den fazla ülkenin insan hakları karnesini çıkardığı 2021 raporunun asıl odak noktası Amerika’daki iktidar değişimi oldu.
HRW patronu Kenneth Roth, çok fazla girişimde bulunmasına rağmen ve bazı İslam ülkeleri liderleri ile konuşmasına rağmen, Müslüman ülkelerin Çin’in Uygur Türklerine uyguladıkları ağır insan hakları ihlallerine sessiz kalmayı tercih ettiğini söyledi.
Roth ayrıca görevi sona eren Amerika Başkanı Donald Trump’ın insan hakları için bir felaket olduğunu söyledi.
Roth, Hong Kong gibi çok özel bir şehrin Çin baskılarına maruz kalmasının, protestocuların tutuklanmasının çok acı olduğunu ifade etti.
Roth, Hindistan askerlerinin Kesmirlileri öldürmeye son vermeleri çağrısında bulundu. Roth, Keşmir’de 250 milyondan fazla insanın Narendra Modi idaresi altında ikinci sınıf vatandaş hatta vatandaş muamelesi bile görmediğini ifade etti.
Kaynak:Samanyoluhaber | Türkmen Terzi-Güney Afrika
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu