Kazaklar, Yusuf Öğretmen’ini unutmadı: Yusuf Yaylacı’nın hayatı belgesel oldu

Yazar Editör

Yaklaşık 30 yıl Kazakistan’da eğitimci olarak görev yaparken yakalandığı amansız hastalık sonucu, Mayıs ayında vefat eden Yusuf Öğretmen’in hayatı belgesel oldu. YouTube’da Yusuf Yaylacı adlı kanalda ”Önden Gidenlerden Yusuf Yaylacı Hocamızın Hayat Hikayesi” başlık belgeselin ilk bölümü yayınlandı. Videoda, İngilizce öğretmeni Yaylacı’nın Kazakistan’daki ilk yıllarından görüntüler, öğrencileri ile olan fotoğrafları ve sevdiklerinin Yaylacı hakkındaki görüşleri yer aldı.

Belgeselde Yusuf Yaylacı’nın, görev yaptığı yılları 1993-2022 yılları arasındaki dönemlere ait, hayatından ve görev yaptığı kurumlardan oluşan çeşitli hatırlara dikkat çekiliyor. Belgesel, meslektaşları ve öğrencileri arasında sevilen, mesleğinin aşığı Yaylacı’nın, hatırasını had etmek ve hizmetlerini Kazak tarihine not düşmek üzere, kazakça hazırlandı. Üç çocuk babası olan Yusuf Öğretmen’in, Kazakistan’da evlendiğini, kendi vasiyeti üzerine çok sevdiği Almatı’da defnedildiğine dikkat çekilen belgeselde, yer yer duygusal sahnelerden oluşuyor.

Belgesel ayrıca, Kazakistanlı öğrenci ve öğretmen arkadaşlarının ortak çalışmasıyla,  Hizmet Hareketi’nin misyonuna tercüman olunuyor. İngilizce öğretmeni Yusuf Yaylacı, Kazakistan’ın bağımsızlığı kazanmasından sonra ülkede eğitim gösteren Kazak-Türk Liseleri’nde görev yapmak üzere 1993 yılında Türkiye’den  hicret eden ilk öğretmenlerdendi.

Yusuf Yaylacı, amansız hastalığa yakalandığında, Kazakistan’da 1996 yılında eğitim ve öğretime açılan dönemin Cumhurbaşkanları  Nursultan Nazarbayev ile Demirel  tarafından açılışı yapılan Süleyman Demiral Üniversitede görev yapıyordu. Demirel Üniversite’sinin, Filoloji Fakültesi Dekanı olarak görev yaparken, yumuşak doku kanseri hastalığına yakalanan Yusuf Yaylacı, tedavisi için gittiği Münih şehrinde hayatını kaybetmişti

Kaynak: Zaman Avustralya

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...