Haber

Hizmet gönüllülerinin, “Kardeş okul beslenme programı” ile Güney Afrikalı fakir öğrencilerin başarısı artıyor

TÜRKMEN TERZİ / JOHANNESBURG

Güney Afrika merkezli Evrensel Haklar Derneği (URA) ve Star Koleji’nin yürüttüğü kardeş okul beslenme programı kapsamında her çarşamba günü, fakir siyahilerin yaşadığı Mamelodi bölgesinde belirlenen bir okulda beslenme programı düzenleniyor. Yeterli beslenemeyen öğrenciler Hizmet gönüllülerinin projesi ile her hafta sandviç, et, meyve, sebze yiyerek daha sağlıklı oluyor ve okul başarıları artıyor.

URA temsilcisi A. Dağ beslenme proğramını organize etme sebeblerini şöyle anlattı, “Dünya Bankası verilerine göre, dünya gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkelerden birisi Güney Afrika. Her gün milyonlarca çocuk yatağa aç giriyor ve milyonlarca çocuk okula beslenme çantası olmadan geliyor. Bu durum öğrencilerin okula devam etmelerini, derslerine konsantre olmalarını ve haliyle başarılı olmalarını engelliyor. Bu eşitsizliği düzeltmek ve bu fakir çocuklara okulda daha başarılı olmaları için bir destek vermek istedik. İmtiyazlı bölgelerdeki okullara başvurduk ve dezevantajlı bölgelerdeki okullarla paylaşmak için haftada bir kez ekstra yiyecek paketleri vermelerini istedik. Fakir okulları güzel duygularla benimsediler ve haftada en az bir kez onlarla paylaşımda bulunuyor, buluşuyor ve işbirliği yapıyorlar.”

Dağ sözlerine şöyle devam etti, “Bu kardeş okul projesi ile maddi güçleri yerinde olanlar ile fakirler arasında sosyal bağları güçlendirmek için bu ayrıcalıklı bölge okullarının çalışanlarının veya velilerinin fiziksel olarak projenin bir parçası olmasını sağlıyoruz. Ayrıca, ülkenin geleceği için sosyal sorumluluk ve ulus inşası olarak projeye ayrıcalıklı bölgelerden öğrencilerin katılımını sağlıyoruz.”

URA yetkilisi dağ beslenme proğramı haricinde, her iki okulla birlikte sosyal toplantılar, yarışmalar, piknikler, seminerler, okul ziyaretleri vb. gibi ortak faaliyetler gerçekleştirdiklerini de ifade etti. Star Koleji ve URA geçtiğimiz mart ayından itibaren kardeş okul beslenme programı kapsamında 8 bin sandviç, bir tondan fazla et, 4.5 ton meyve, yüzlerce paket cips, kekler ve şeker dağıttı. URA ve Star Koleji yetkilileri, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden sıfır açlık, sıfır yoksulluk, sağlıklı ve kaliteli yaşam, kaliteli eğitim’e katkıda bulunmak için imkanları dahilinde faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu