Haber

Kutsal yolculuğa davet eden kitap: Ben Mekke

Kendine has üslubu, edebi anlatımıyla tanıdığımız Harun Tokak’ın son kitabı ‘Ben Mekke’ Süreyya Kitap’tan çıktı. Önden Giden Atlılar, Ben Kudüs gibi kitaplarıyla tanıdığımız Tokak, Ben Mekke kitabıyla okurlarını, satırlar arasında Mekke’ye doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu kitap, bir hac ve umre rehberi değil; Mekke ve çevresindeki mübarek yerleri, mekanın dilinden dinleme fırsatı. Bu kitap sayesinde; okurlar kutsal mekanlar neler görmüş, nelere şahit olmuş öğreniyor, Mekke özelinde kısa bir İslam tarihi okuması yapma imkanı elde ediyor. Ben Mekke, nahif sohbetiyle, okurlarını bir çeşit maneviyat yolculuğuna çıkarıyor.

Kutsal topraklar için, “Anlatılmaz, yaşanır.” denir. Tecrübeli yayıncı Emine Eroğlu’nun editörlüğünü yaptığı Ben Mekke kitabı kutsal toprakları daha iyi yaşayabilmek için bir rehber olabilir.

 

‘’Ben Mekke…
Cennetten sürgün yemiş bir kadın olarak Hazreti Havva ilkin bu topraklara geldi.
Hazreti Âdem’le benim bağrımda buluştular, burada dünya toprağına kök saldılar, yeryüzünün ilk yapısı Kâbe’yi burada inşa ettiler. O gün, bu gün kutsalın başkenti oldum.

Ben Mekke’yim!
Benim üzerimde yürüdü sevgili!
Onun bastığı yerler rahmet oldu benim için. Yorulunca uzandı, dinlendi benim üzerimde, susayınca sularımdan içti, abdest aldı, mübarek ellerini sürdü bana, kıyama durdu üzerimde, secdede sımsıcak gözyaşları ile ıslattı toprağımı…

Üşüdüğünde yorgan, yandığında bulut, takati kesildiğinde umut oldum ona…
Üşüdüğünde yorgan, yandığında bulut, takati kesildiğinde umut oldum ona…’’

Ben Mekke

Yazar: Harun Tokak

Editör: Emine Eroğlu

Sayfa: 220

Yayınevi: Süreyya Kitap

Baskı Tarihi: Eylül 2021

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu