Haber

İsviçre’deki iftar sofralarında gönüllere köprüler kuruldu

Rahmet ve bereket ayı Ramazan, İsviçre’de dolu dolu geçiyor. Ramazan ruhu gurbete taşındı. Aynı duygular etrafında birlikte sofralar kuruldu, eller dua için kalktı. Tenkil sürecinde Türkiye’den gelen muhacirler ile onlara ensarlık yapan Hizmet gönüllüleri iftarlarda buluştu. Bu birlik ve kardeşlik havası İsviçre’nin tüm kantonlarında yaşandı. Zug, Uri, Tessin, Luzern başta olmak üzere tüm kantonlar bu manzara vardı.

Hizmet gönüllüleri, iftar sofralarını sadece birbirlerine açmadı. Farklı inanç ve kültürden insanlarla aynı masa etrafında bir araya geldiler. Bu iftarlara dini liderler de iştirak etti. Her program öncesinde, bütün dinlerde olan oruç ibadet anlatıldı. Türkiye’de yaşanan Ramazanlar ekranlara yansıtıldı. Programların değişmezleri arasında yer alan sema özellikle farklı kültürden gelenler tarafından ilgiyle izlendi. Neyin huzur veren sesi ortamında oruçlar açıldı. Ebru sanatı tanıtıldı. Eller hep birlikte duaya kalktı, diller mazlumlar için yalvardı.

 

Programlarda elbette çocuklar da unutulmadı. Animasyon gösterileriyle çocuklar da Ramazan neşesini yaşadı. Hoşgörü ve diyalog içinde yapılan iftarlar gönüller arasında köprüler oluşturmaya vesile oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu