Aktüel

İslam’da din değiştirme: Siyasi suç mu, düşünce özgürlüğü mü?

İslam ve inanç özgürlüğü ekseninde yapılan tartışmaların özünü şüphesiz din değiştirenin yaşam hakkı oluşturmaktadır. Paris Söyleşileri’nin bu bölümünde İslam üzerine doğan veya kendi iradesiyle İslam’ı seçen kimselerin din değiştirme özgürlüğüyle ilgili sorulara cevap aranıyor.

Araştırmacı yazar Dr. Ahmet Kurucan’ın katılacağı programda daha çok müellifin yakın zamanda kaleme aldığı ve Süreyya yayınlarından çıkan ‘Düşünce Özgülüğü Kapsamında İrtidat’ isimli eserindeki görüşleri ekranlara geliyor. İrtidat kelimesinin manası, kurucu müctehitlerin irtidata yaklaşımı, Kur’an-ı Kerim’in ”Dinde zorlama yoktur..”  şeklinde açık hükmüne rağmen irtidat fiiline verilen cezaların gerekçeleriyle günümüzün önde gelen alimlerinden M. Fethullah Gülen Hocaefendi’nin cezayı teşri kılan hadisin yorumlanması ve din değiştirmeye verilen cezanın gerekçelendirilmesinde müçtehitlerin içinde bulundukları dönem ve şartlarla ilgili görüşleri programda incelenecek başlıklardan bazıları.

Cumartesi 20.00’da IBM Youtube kanalından canlı ekrana gelecek programı izleyicilerimiz aşağıdaki linkten takip edebilirler:

Dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç farkı gözetmeksizin her kesimden insanları sevgi ve hoşgörü ikliminde buluşturmayı hedefleyen Canal IBM, Fransa merkezli bir Youtube kanalıdır. Toplumun farklı kesimleri arasında sosyal barışın temini ve şiddet yanlısı radikalizme mücadeleyi öncelikli misyonu arasında gören Canal IBM’yi aşağıdaki sosyal medya adreslerinden de takip edebilirsiniz:

Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCoPnuJgrIcGPdfwyGgehRmA

Facebook:

https://www.facebook.com/islambilgilendirmemerkezi/

Twitter:

https://twitter.com/ibm_youtube

Instagram:

https://www.instagram.com/ibm_youtube/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu