Haber

İlk Şahitler’den Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Hizmet yıllarını anlatıyor

Fransa merkezli Canal IBM, Hizmet Hareketi’nin ilk tanıklarını ekrana getirmeye devam ediyor. Programın bugünkü konuğu Prof. Dr.Şerif Ali Tekalan.

1952 yılında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde dünya gelen Şerif Ali Tekalan, üniversite yıllarından itibaren Hizmet ve M. Fethullah Gülen Hocaefendi’yi tanıdı. Şimdilerde yarım asra yaklaşan sıra dışı dostluğun ve Hizmet hayatının yanında akademik kariyerine de devam eden Tekalan, Türkiye’de çok önemli görevlerde bulundu. 1990-1991 yılları arasında TÜBİTAK Tıp Araştırma Grubu Yürütme Komitesi sekreterliğinin ardından Turgut Özal tarafından YÖK üyeliğine seçildi (1992-1996). 2010 yılından itibaren Fatih üniversitesi rektörlüğü yapan Tekalan halen North American Üniversitesi rektörlüğü görevini yürütmektedir.

Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, üniversite yıllarında Hocaefendi ve Hizmet’i tanıdı. Kısa sürede sıra dışı bir dostluğa dönüşen ilk tanışıklık bugünlerde yarım asra yaklaştı. Hizmet’in İlk Şahitleri’nin bugünkü bölümünde Tekalan’ın gözünden Fethullah Gülen Hocaefendi, eğitim ve diyalog idealleri ve Hocaefendi’le yaşadığı özel anıları ilk defa ekrana geliyor.

Canal IBM, tarihin sayfaları arasında silinip gidecek sıra dışı anıları ilk şahitlerinin dilinden izleyicilerle buluşturmayı önem veriyor. Bu amaçla Mehmet Ali Şengül, İsmail Büyükçelebi, Dr. Kudret Ünal, Halit Esendir, Mustafa Fidan, Mehmet Atalay, Necdet İçel gibi hizmetle bir ömür geçiren ağabeylerin tanıklıklarını izleyicilerle paylaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu