Haber

IFLC’den Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü için özel proje

 

Dünya çapında yaptığı büyük etkinliklerle bilinen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), 21 Mayıs Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü için özel bir proje yayınladı. IFLC’nin YouTube kanalında yayınlanan videoda Covid19 salgını sürecinde salon etkinliklerinin iptal edildiği bir dönemde IFLC’nin internet üzerinden etkinlikler düzenlemeye devam ettiği vurgulandı. Videoda “ Her toplum için kültür en büyük zenginlikdir. Diyalog bir köprüdür. Diyalog yoluyla kültürlerimiz paylaşılarak büyüyor. Sevgi, barış ve iyilik hedeflerimiz olduğunda, tüm renkler parlak ve özgürce parlar. Her ses güzeldir. Her insan bizim bir yakınımızdır.”denildi.

Videodaki mesajında sıra dışı programlarla yoluna devam ettiğine dikkat çeken IFLC “İnanç, ırk veya farklılığa karşı önyargısız her rengi kucaklıyoruz. Her fırsatta sevgi ve adaleti onurlandırırız. Gelin bir araya gelelim ve hepimizin paylaştığı bir zenginlik olan kültürel zenginliğimizi kutlayalım. Sanat, insanlığın en eski dilidir. Resim, müzik, dans, şarkı — sayısız ifade biçimi — birbirine bağlanır ve ilham verir. Zor zamanlarda sanat iyileştirir, sanat bizi bir bütün yapmaya yardım eder.”seslendirilmesine yer verildi.

21 Mayıs Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü 2002 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) 57/249 sayılı kararı ile kutlamaya başlandı. Kültürlerin bir araya gelerek insanların iletişimin gücü ve büyüsünden yararlanmaları 21 Mayıs Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü’nün ana teması olarak kabul ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu