Hollanda’da bir ilk: “Bir Mültecinin Gözünden Hollanda” sergisi açıldı

Yazar Editör

Hollanda’ya iltica etmiş bir grup sanatçı ve sanatsever, “Bir Mültecinin Gözünden Hollanda” sergisini Utrecht’e açtı. Sanat aşığı olan insanlar çalışmalarını nerede yaşarlarsa yaşasınlar devam ettirmeye çabalıyorlar. Hollanda’ya iltica eden bir grup sanatçı ve sanatsever de bunun bir örneği.

Hollanda’ya iltica eden sanatseverler bir mülteci olarak yaşamamın ne olduğunu insanlara sanatla anlatmaya çalıştılar. Zor ve kısıtlı imkanlarla Utrecht’de “Bir Mültecinin Gözünden Hollanda” isminde bir sergi açtılar. Sergi açılışına katılan Hollandalı sanatsever Rinet Rosink eserlerin ve açılıştaki canlı Türk müziğinin onu derinden etkilediğini söyledi.

Wees de Stem voor vrijheid (Özgürlüğe Ses Ol) vakfına bağlı Kunst Halte ( Sanat Durağı) Platformu Koordinatörü Rezzan Pamira da “Türkiye’de insanlar büyük zorluklar çektikten sonra bu ülkeye geldiler. Kunsthalte’yi kurma amacımız mültecilerin acılarını sanatla iyileştirebilmek. Yaşadıklarımızı ve hislerimizi en iyi sanatla ifade edebiliriz. Bu yüzden ‘Bir Mültecinin Gözünden Hollanda’ sergisini açtık.” İfadelerini kullandı.

Sergi ‘Trumanlaan 70 Utrecht’ adresinde 10 Temmuz tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Eserler sergi bitişinde online olarak www.kunsthalte.com adresinde görülebilecek.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...