Haber

Hocaefendi’nin taziye mesajı Hindistan’ın en çok satılan Urduca gazetesinde

 

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Hint İslam düşünürü, alim ve yazar Wahiduddin Khan’ın vefatı üzerinde yayımladığı taziye mesajı Hindistan’ın en çok satılan Urduca gazetesi olan Inquilab’da yer aldı.

Hocaefendi, Wahiduddin Khan’ın İslam alemiyle birlikte bütün dünya için çalışmasından ve özellikle barışın tesis edilmesi için gösterdiği gayretten övgü ile söz ettiği taziyesinden şunları söyledi:

“Hindistan’ın önemli alimlerinden, barış müdafii, Kur’an ve Peygamber (aleyhissalatü vesselam) aşığı, ehl-i sünnet ve cemaatin samimi temsilcisi allame Maulana Wahiduddin Khan’ın vefat haberini teessürle öğrendim.

Cenab-ı Allah’tan muhterem allame hazretlerini Cennet-i Firdevs ile serfiraz etmesini niyaz eder, başta aile efradı olmak üzere bütün sevenlerine talebelerine baş sağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ederim.

Allame Wahiddudin Khan, Hindistan Müslümanlarının gerçek kanaat önderlerinden biri olduğu gibi Hindistan içinde ve dışında İslam’ı izzetle temsil etti. Dini ilimler yanında pozitif bilimlere de vukufiyeti ve dil bilgisi ile modern dünyada İslam’a ve insanlığa hizmet için çalıştı. Kur’an’ın daha iyi anlaşılması için İngilizce, Hintçe ve Urduca mealler hazırladı. Hindistan’da Müslümanlarla Hindular arasında sosyal barışın temini için gayret ettiği gibi dünyada da savaşların son bulup küresel bir barış döneminin hakim olması için gayret etti.

Yayınladığı 200’den fazla eser, yetiştirdiği talebeler, kendi ülkesi ve dünya barışı için gayretleriyle geride bir yad-ı cemil bırakarak ufkuna yürüdü. Eserlerinden istifade edenler, talebeleri ve onların talebeleri hayatta oldukça Cenab-ı Hak onun defterlerini kapatmayacaktır.

Aile efradının, talebelerinin, sevenlerinin ve topyekûn dünya Müslümanlarının başı sağ olsun.”

Taziye mesajının yayınlandığı Inquilab gazetesi 1938 yılında kurulmuş, çok köklü bir Urduca gazetedir. Urduca, Hindistan’da özellikle Müslümanların konuştuğu bir dildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu