Haber

‘Hocaanne’nin hicret diyarında yeniden yayınlanışına dair

ŞEMSİNUR ÖZDEMİR

Kitapların da kaderi vardır, tıpkı insanlar gibi. Onlar da sevilir, özlenir, alkışlanır veya yasaklanır, yakılır, yok edilmeye çalışılır. Kimi tarihin tozlu sayfalarında kaybolur gider, kimi kütüphanelerin tozlu raflarında unutulur, kimi de gizli saklı elden ele gezer. Kimi kitaplar polis aramasında evde bulunmasın diye çöp varillerine atılır gece yarıları, kimi yakılır, kimi toprağa gömülür vakti gelince çıkarıp özgürce okumak için…

Ülkemizin darbeler tarihinde kitapların da yasaklandığına dair hatıraları çokça okur, büyüklerimizden dinlerdik ama 21. yüzyılda artık kitap düşmanlığı yapılabileceğine ihtimal vermezdik. Maalesef 15 Temmuz öncesi başlayan baskı ve zulüm sürecinde birçok hukuksuzluk ve insan hakları ihlali gibi yayınevlerinin, medya kurumlarının kapatıldığına, yasaklı kitap listeleri yapıldığına şahit olduk. O kitapların arasında benim de çeşitli yayınevlerinden çıkan çalışmalarım vardı.

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin merhum annesi Refia Gülen’in hayat hikayesini kaleme aldığım ‘Hocaanne ve Ailesi’nin hazırlanma ve ilk yayınlanış hikayesini kitabın girişinde genişçe yazmıştım. 2014’te yayınlanan kitabımız kısa sürede Türkiye’de ve dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce okura ulaşmıştı. Fakat 15 Temmuz sonrası ilan edilen olağanüstü hâl döneminde 27 Temmuz 2016 tarihli 2 nolu KHK ile yayınevi kapatıldı ve birçok eser gibi ‘Hocaanne ve Ailesi’ de yasaklanmış oldu. Artık onu okumak, evde bulundurmak suç sayılıyordu. Bu yüzden nice kitap çöp kutularına atıldı veya yakılıp ortadan kaldırıldı. Bu sürecin en acı şahitliklerinden biri buydu belki.

Fakat teknolojik imkanların bu kadar geliştiği bir dünyada fikirleri, idealleri, kitapları kelepçelemek ne kadar mümkün olabilirdi ki? Okumaya, eğitime, bilgiye son derece önem veren bir hareketin mensupları eninde sonunda sahih bilgi kaynaklarına erişmenin bir yolunu bulacaktı. Nitekim, bilhassa yurtdışına çıkabilenler veya zaten oralarda yaşadığı halde sürecin mağduru olanlar arasında kitapların online versiyonları paylaşılmaya başladı. Bu şekilde Hizmet Hareketi mensupları gibi yokluğa mahkûm edilmek istenen kitaplar da hicret ediyor, yeni ülkelerde kök salmaya gayret eden okurlarına bir nebze teselli vesilesi oluyordu.

Ben de Türkiye’den ayrıldıktan sonra online katıldığım birçok programda ‘Hocaanne ve Ailesi’nin yayınlanma sürecini ve merhum Refia Gülen’in hayatından kesitleri paylaşma imkânı buldum. Bu arada kitaba ulaşım imkanları ve PDF paylaşımının hak ihlali sayılıp sayılmayacağına dair sorular da alıyordum. Belli ki bir talep vardı ama eserin yeniden yayınlanmasının mümkün olup olmadığını, bunun için hangi yayınevi ile görüşmem gerektiğini bilemiyordum.

Bu yılın başında sosyal medya hesabıma gelen bir mesaj üzerine kitap hakkında bir karar ve çözüm arayışına girmem gerekti. Kazakistan’dan yazan genç bir kadın, Hocaanne ve Ailesi’ni okuduğunu, çok beğendiğini ve kendi ülkesindeki insanların da istifade etmesi için Kazak diline çevirmek istediğini yazıyor, bunun için izin istiyordu. Eserin telif hakları bende olsa da tek başıma verebileceğim bir karar değildi bu. Üstelik yasal prosedürleri bilmiyordum. Bir tavsiye üzerine Amerika’da yeni kurulan, Hizmet ve maneviyat kaynaklı eserler yayınlayan Süreyya Kitap ile irtibata geçtim. Yapılan istişareler sonucu eserin yeniden yayınlanmasına karar verildiğini öğrendiğimde, belki ilk yayınlanışından daha çok sevindiğimi, heyecanlandığımı hatırlıyorum. Çünkü bu ve benzeri eserlerin yeniden yayınlanması, zulme uğramışlıkla kalbimizde açılan yaralara bir nebze şifa oluyor ve yeniden aşkla şevkle ‘hizmet’ edeceğimiz geleceğe dair ümit veriyordu. Halen bir zulüm cenderesinden geçmemize rağmen, hicret diyarlarında hayata tutunmanın, inandığı yolda yürümenin ve “yaşatmak için yaşama” gayretinin işaretiydi bu yayınlar.

Yeniden yayın sürecinde kitabı bir kere daha titizlikle inceleyip bazı tashih hatalarını düzelttik. Yazı karakteri biraz büyütülerek daha kolay okunur hale getirildi. Ayrıca yeni bir kapak tasarımı yapıldı. Ve eser artık okuruna emanet edilmeye hazır. Merhum Hocaanne bize ve gelecek nesillere hikayesini anlatmaya, rehberlik etmeye devam edecek Allah’ın izniyle…

Değerli okurlar, bu eserin yayınlanmasının neden bu kadar önemli olduğunu, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren toplumun nasıl şekillendiğini, Refia Gülen’in kim olduğunu, bir Anadolu kadınının çevresine nasıl tesir edebildiğini, Allah rızası için ‘hizmet’ gayretini, inandığı gibi yaşama hassasiyetini, bir annenin evlatlarına nasıl emek verdiğini vb. öğrenmek isterseniz, sizleri kitapla baş başa bırakalım:

M. Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Muhterem Validesi Refia Gülen / Hocaanne ve Ailesi – Süreyya Yayınları (sureyyakitap.com)

Kitabın içeriğine ve yazılma sürecine dair online imza günü söyleşimize de şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=GPsbgTAYcTc&t=165s

Kısa tanıtım filmi:

https://www.youtube.com/watch?v=AXaQSvoI5Rw

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu