Hizmet okulundan Romanya’ya matematikte Avrupa birinciliği

Yazar Editör
Romanya, Matematik Olimpiyatları, Lumina Koleji

HAYRİ GÜL I BÜKREŞ 
Norveç’in Başkenti Oslo’da düzenlenen 63. Uluslararası Matematik Olimpiyatlarına damgasını vuran Romen öğrenciler, 2 altın ve 4 gümüş madalyayla takım halinde Avrupa şampiyonu oldu. Dünya sıralamasında da 5. olan Romen matematikçileri tebrik eden Başbakan Nicolae Ciuca, “Ülkemize, son 25 yılın en önemli başarılarını kazandıran öğrencilerimizle gurur duyuyorum.” dedi.

6-16 Temmuz tarihleri arasında Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen ve 105 ülkenin katıldığı Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda Romanya’ya Avrupa birinciliği kazandıran 6 Romen öğrencinin başarısı ülkede sevinçle karşılandı.

BAŞBAKAN CIUCA: ÜLKEMİZİ HAK ETTİĞİ ÇITAYA YÜKSELTTİLER

Başarılı olimpiyat öğrencilerini ve öğretmenlerini tarihi başarıdan dolayı tebrik eden başbakan Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca, yayınladığı mesajda “Ülkemizi, matematikte hak ettiği uluslararası başarı çıtasına tekrar yükseltmeyi başaran öğrencilerimizle gurur duyuyorum.” dedi.

“Gençlerimiz, büyük bir çalışma, disiplin ve azimle son 25 yılın en iyi performansını elde ettiler” diyen Ciuca’nın açıklaması şöyle: “Öğrencilerimiz, Robert Dragomirescu ve David Anghel altın madalya, Andrei Moldovan, Vlad-Titus Spătaru, Radu Lecoiu ve Andrei Chiriţă ise kazandıkları gümüş madalyalarla bize ümit verdi. Onlar, performanslarını teşvik eden ve destekleyen bir eğitim sisteminde yükseliyorlar. Başarılarının devamını diliyorum.”

EĞİTİM BAKANI CİMPEANU: 25 YILIN EN ÖNEMLİ BAŞARISI

Romen olimpiyatçıların başarısını sosyal medya hesabından paylaşan Eğitim Bakanı Sorin Mihai Cimpeanu da yaptığı açıklamada, elde edilen başarıyı son 25 yılın en iyi performansı olarak değerlendirdi: “Romanya’nın matematik ekibi Avrupa’da birinci, dünya çapında ise 5. sırada yer aldı. Olimpiyatlara 105 ülke katıldı. Romanya, diğer tüm Avrupa ülkelerini geride bırakmayı başardı. Bütün öğrenci ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.”

6 OLİMPİYATÇIDAN 5’İ LUMİNA ÖĞRENCİSİ

Ülkeye son 25 yılın en önemli matematik başarısını kazandıran 6 kişilik Romanya Matematik Olimpiyat Takımı’nın 5 öğrencisi Lumina Eğitim Kurumları’na bağılı Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencisi. Olimpiyatçı öğrencilerin isim, okul ve madalyaları şöyle:

– David Anghel – Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (Altın)
– Robert Dragomirescu – Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (Altın)
– Andrei Moldovan – Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (Gümüş)
– Vlad Spataru – Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (Gümüş)
– Radu Lecoiu – Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (Gümüş)
– Andrei Chiriţă Tud. Vianu Koleji (Gümüş)

Diğer Yazılar

1 yorum

Yoruma Kapalı

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...