Haber

Hizmet Hareketi gönüllüsüne sokakta saldırı; kamera kayıtları savcılıkta

AKP rejiminin Cemaate yönelik nefret söyleminin neden olduğu eylemler 15 Temmuz’un üzerinden geçen 5 yıla rağmen zaman zaman devam ediyor.

Hollanda’nın Haarlem şehrinde ikamet eden Hizmet Hareketi mensubu eski cami imamı Necmi Kaya (59) Necmi Kaya, sokak ortasında sözlü ve fiili saldırıya uğradı. S.C., Necmi Kaya’nın gözüne yumruk atarak, sokak ortasında ‘teröristsin’ diye bağırdı. Kaya’nın görüntülü olarak kayda aldığı saldırı üzerine polis ve savcılık harekete geçti.

Necmi Kaya, 13 Şubat 2021 Cumartesi günü saat 13:30’da arkadaşının evine giderken S.C’nin sözlü saldırısına maruz kaldığını, ardından yüzüne, başına ve ayağına darbeler aldığını söyledi. Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Haarlem şehrinde bir arkadaşıma gidiyordum. Bana saldıran S.C isimli kişi de o caddede ikamet ediyor. Ben 20 metre uzaklıkta idim. Beni gördü. Terörist, hain ve ağza alınmayacak ağır hakaretler etmeye başladı. Sonrasında ben arkadaşımın evine doğru giderken fiziki olarak bana saldırdı. Yüzüme ve başıma yumrukla vurdu. Bu anları cep telefonu vasıtası ile bir kısmını kameraya aldım. Bu görüntüleri Haarlem polisine verdim. Polis benim ifadelerimi aldı. Polis şikâyet dilekçemi kabul etti. Olay şu anda savcılığa intikal etti. Bende bu olayın arkasını avukatım aracılığı ile takip edeceğim.”

 

Kendisine hakaret ve fiziki saldırıda bulunan S.C isimli kişiyi çocukluğundan bugüne değin tanıdığını belirten Kaya, “Bu kişi ve ailesi ile 17-25 Aralık ile 15 Temmuz sözde darbesine kadar hiçbir sorunumuz yoktu. 15 Temmuz’daki vahim olaydan sonra bu aile bizleri terörist diye yaftalamaya başladı. O tarihten bu yana bizlere karşı husumetleri devam ediyor.” dedi.

‘BARIŞ, DİYALOG VE HUZURDAN YANAYIZ’

Hizmet insanı olarak barış, diyalog ve huzurdan yana olduklarını vurgulayan Necmi Kaya, “Hollanda toplumu ve diğer toplumdan insanlar içinde huzur ve barış içinde yaşamak isteyen insanlarız. Hazreti Mevla’nın ifade ettiği ‘Dövene elsiz gerek, sövene dilsiz gerek, Derviş gönülsüz gerek’ sözünü düstur edinmiş bir Hizmet mensubu olarak yaşamımızı idame ettiriyoruz. Fakat bizleri öyle tahrik ediyorlar ki bunlar burada bir suç işlesinler de bunları karalayalım diye hareket ediyorlar. İnşallah ben ve ailem onların bu kışkırtıcı tuzaklarına düşmeyeceğiz. Avrupa hukuku çerçevesinde hakkımızı sonu kadar arayacağız.” ifadelerini kullandı.

15 TEMMUZ’DA DA SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

32 yıldır Haarlem kentinde yaşayan eski cami imamı Necmi Kaya, Türkiye’deki başarısız darbe girişiminden 4 gün sonra öğle namazını kılmak için gittiği Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Selimiye Camii’nin avlusunda da feci şekilde dövüldüğünü hatırlattı.

19 Temmuz 2016 günü üzerindeki kıyafetler parçalanacak şekilde darp edildiğini Kaya,  o gün yaşadıklarını şöyle dile getirdi: “Yıllardır gittiğim bir cami orası. Oraya, beni dövmek için gelmişlerdi. Ağır hakaretler ve küfürler ederek vurdular. Saldıranları tanıyorum. AKP’li olarak bilinen insanlar. Güçlü ihtimalle büyükelçi de ‘Yapın, arkanızdayım’ demiş. Ben bu iddiamı suç duyurumda da ifade ettim.”

15 Temmuz’dan sonra, Hollanda Türk toplumunun yüzde 90’ı ile bağlarının kesildiğini, dışlandıklarını ve hakarete uğradıklarını dile getiren Necmi Kaya, “Bu süreçten ailecek çok etkilendik. Kızım, eşinden boşandı. Hele hele bu saldırıdan sonra artık evden çıkarken, arabama binerken tedirgin oluyorum. Sağıma soluma bakarak gidiyorum. Ailem de psikolojik olarak etkilendi. Onlar da tedirgin oluyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tr724
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu