Ne Dediler?

Prof. Dr.El Fadl: “Hizmet Hareketi çok ehil”

Hizmet hareketinin diğer İslami hareketlere göre farklı olduğunu söyleyen İslam Hukuku ve İnsan Hakları uzmanı Prof. Dr. Khaled Abou El Fadl, “insanların gerçekten somut şeyler öğrenerek, içi anlam dolu, ciddi diyalog ve söylemler geliştirme konusunda, bu Hareket’in, diğerlerine nazaran çok daha ehil olduğu anlaşılıyor.” dedi.

“Fikrimce, Hizmet Hareketi, İslam-kaynaklı, İslam-temelli, kökü İslamiyet’e dayanan ve, aynı zamanda, İslamiyet’in temel değerlerini oluşturan barış, şefkat ve merhamet gibi temel evrensel değerler üzerine kurulan, o değerleri manevî hedef ve kaideler şeklinde benimseyen ve bu değerleri ta’aruf dinamikleri, yani, birbirini—özellikle de, bir diğerini—tanıma dinamiği üzerinden, bir realiteye, canlı bir sosyolojik ve antropolojik realiteye dönüştürmeyi hedefleyen bir harekettir.”

“Onun [Hizmet Hareketi’nin], İslamiyet’in özüne, çekirdeğine, kalbine ve ruhuna odaklandığını söylebiliriz.”

“[Hizmet Hareketi] İlahî olanı ve O’nun yarattığı her bir varlığı kucaklayan, yani, Allah’ı metafizik bir Yaratıcı olarak kabul ederken O’nun yarattığı her bir varlığı da değerli ve sevmeye layık gören bir tavır ve dinî yaklaşım oluşturuyor.”

“Yaptığım gözlem ve çalışmalara dayanarak diyebilirim ki, Hizmet Hareketi insanları içlerinde var olan potansiyeli açığa çıkarmaya teşvik ediyor. Bu yüzden, insanların gerçekten somut şeyler öğrenerek, içi anlam dolu, ciddi diyalog ve söylemler geliştirme konusunda, bu Hareket’in, diğerlerine nazaran çok daha ehil olduğu anlaşılıyor.”

Prof. Dr. Khaled Abou El Fadl kimdir?

Prof. Dr.El Fadl: "Hizmet Hareketi çok ehil" 2

Prof. Dr. Khaled Abou El Fadl, Kaliforniya Üniversitesi-Los Angeles Hukuk Fakültesi bölümünde profesördür. İslam ve islam hukuku ve insan hakları alanlarında dünyada önde gelen uzmanlardan biridir. Uluslararası insan hakları, hukuk ve terörizm, islam ve insan hakları gibi dersler vermektedir. Aynı zamanda, İnsan Haklari İzleme Örgütü yönetim kurulu üyesidir.

Kaynak:Spectra Media Tv-10 Nisan 2014

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu