Haber

Hizmet Gönüllülerinin Kurduğu IDIZEM’in geleneksel Diyalog Ödülleri Sahiplerini Buldu

Almanya’nın Münih kentinde hizmet gönüllülerinin kurduğu diyalog derneği IDIZEM’in düzenlediği geleneksel Diyalog Ödülleri muhteşem bir organizasyonla sahiplerini buldu.

2006 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen diyalog ödül töreni Münih’te sanat ve toplumun buluşma yeri olarak bilinen Münchner Künstlerhaus’ta gerçekleştirildi. Politika, sanat, eğitim ve medya dünyasından yaklaşık 150 seçkin misafirin katıldığı gecenin sunuculuğunu München TV spikeri Monika Eckert üstlendi.

Bu yılki ödüllerin sahipleri siyasetçi Margarete Bause ve Amerikalı haham Rabbiner Steven Langnas oldu.

Uzun yıllar Yeşiller Partisi’nde siyaset yapan ve hem eyalet hem de federal düzeyde milletvekilliği yapmış olan Margarete Bause, insan hakları konusunda yapmış olduğu çalışmalar ile biliniyor. Özellikle Cin Halk Cumhuriyeti tarafından zulme uğrayan Uygurlara verdiği destek ile dikkat çeken Bause, aynı zamanda Afganistan, Türkiye, Macaristan gibi dikta rejimleri tarafından yönetilen tüm ülkelerdeki mazlumun yanında olmasıyla da tanınıyor. Margarete Bause, ödülünü Nürnberg-Erlangen Üniversitesi insan hakları kürsüsü başkanı ve eski Birleşmiş Milletler insan hakları raportörü Prof. Dr. Heiner Bielefeldt tarafindan aldı.

Amerikalı bir haham olan Rabbiner Steven Langnas ise uzun yıllar Israil ve İsviçre’de çalıştıktan sonra 13 yıl boyunca Almanya’nın en büyük sinagoglarından olan Münih sinagogunda hahamlık yaptı. Ardından ‘Münchner Lehrhaus der Religionen’ inisiyatifinde aktif rol aldı. Çalışma hayati boyunca, diğer din mensuplarına karsı olan açıklığı ve samimiyeti ile dikkat çeken Langnas, özellikle Müslümanlar ile Yahudiler arasında köprü vazifesi görmektedir. Langnas ödülünü, Bayvera Katolik kilisesi Diyalog sorumlusu Dr. Andreas Renz’in elinden aldı.

Teşekkür konuşmasında bir anısını anlatan haham Langnas salondakileri duygulandırdı.

‘’Ben Amerikalıyım. Amerika’da ‘thanksgiving’ çok önemli ve özel bir gündür. Yine bir ‘thanksgiving’ öncesi, kimsesizler ve fakirlere eğitim veren bir kurumda öğretmenlik yapan bir eğitmen, çocuklara, ‘thanksgiving’ ile alakalı bir resim yapmalarını rica eder. Çocuklar, genelde hindi, ağaç gibi klasik motifler çizerek okula gelirler. Fakat aralarındaki bir çocuk, sadece bir “el” cizip öğretmenine verir. Öğretmen şaşırır ve resmi öğrencilere gösterip yorumlamalarını ister. Kimi, bu bize nimetleri veren Allah’ın elidir der, kimi, buğdayı eken çiftçinin elidir der. Sonunda öğretmen o çocuğa bu elin manasını sorar. Çocuğun cevabi: O el, hiç kimsemiz yokken ve en zor şartlarda bize arka çıkan sizin elinizdir öğretmenim der.’’

Rabbiner Langnas hikayenin sonunda: ‘’Bence bu el, bizi bu salonda buluşturan IDIZEM’in ve bu gönüllülerin elidir.’’ ifadelerini kullandı

IDIZEM diyalog ödülleri, her iki yılda bir Almanya genelinde, kültürler ve dinler arası diyalog ve insan hakları alanında başarılı çalışmalar yapan kişi veya kurumlara ya da projelere veriliyor. Daha önce Bavyera Meclis Başkanı Alois Glück, Münih belediye başkanı Christian Ude, Aktör Uschi Glas, BMW Group ve ProSieben TV diyalog ödüllerine layık görülmüştü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu