Haber

Hizmet gönüllülerini tehdit eden diplomat eroinle yakalandı

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği eski Basın Müşaviri Veysel Filiz, Bulgaristan’ın Hamzabeyli sınır kapısında 100 kilogram eroinle yakalandı. Filiz tutuklanırken, bir gram uyuşturucu ele geçirildiğinde bile medyaya bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, bu operasyonu basından gizlemesi dikkat çekti.

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerine gizli hesaplardan tehditler savuran ve bunları Türkiye Büyükelçiliği binasından yaptığı Belçika polisince tespit edilen Veysel Filiz, ifadeye çağrıldıktan sonra apar topar görevden alınarak Brüksel’den Türkiye’ye çağrılmıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra yandaş medyada Gülen hareketiyle mücadele ettiği yönünde demeçler vermeye devam eden Veysel Filiz, 9 Aralık 2020 günü Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yaparken Hamzabeyli sınır kapısında durduruldu. Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı aramada Filiz’in otomobilinin bagajında zulalanmış 100 kg eroin bulundu.

EROİNİN DEĞERİ 5 MİLYON EURO

Uyuşturucunun kendisine ait olmadığını savunan Veysel Filiz, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaklaşık 5 milyon euro değerindeki uyuşturucu Avrupa’ya taşınırken yakalanmasına rağmen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın gizledi.

Brüksel Büyükelçiliği’nde görev yapan Veysel Filiz, görevinden azledilmişti.

VESYSEL FİLİZ’İN OĞLU DOĞRULADI

Veysel Filiz’in oğlu Fatih Filiz arabada eroin bulunması ve babasının tutuklanmasını doğruladı. Belemtürk Yayın Müdürü gazeteci Cihan Çöl’e konuşan oğul Filiz, babasına komplo kurulduğunu savundu. Fatih Filiz, şunları anlattı: “Şuanda bir soruşturma yürütüldüğü doğrudur. Fakat dosyada gizlilik kararı olduğu için süreçle ilgili olarak size fazla bilgi veremeyeceğim. Gizlilik kararı olmasına rağmen bu olayın basına sızdırılmış olmasını da anlamış değilim. Ele geçirilen madde miktarı yüksek olduğu için, babam tedbiren tutuluyor. Zira geçmiş dönemlerde babamın çok ön plana çıkması sebebiyle medyada bir infial yaratmaması için bu yönde bir tedbire başvuruldu. Kısa süre içerisinde olayların iç yüzü ortaya çıkacak ve babamın suçsuzluğu anlaşılacaktır.”

Kaynak: | TR724

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu