Haber

Hizmet gönüllülerinden afet mağdurlarına yardım eli: Birlikte bunu da çözebiliriz

Almanya son 200 yılın en büyük sel felaketini yaşıyor. Ülkenin batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısının 100’ü aştığı belirtiliyor. Kayıp olduğu belirtilen bin 300 kişiyi arama çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Selin etkili olduğu bölgelerde, arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Felekatten etkilelenlere ülkenin birçok bölgesinden yardım eli uzandı. Devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da yardım faaliyetlerine katılıyor. Hizmet Hareketi gönüllüleri de yardım kervanına katılıp, kampanya düzenledi.

Kuzey Ren-Vestfalya faaliyet gösteren Verband engagierte Zivilgesellschaft (Sivil Toplum), sel felaketinin mağdurları için üyelerine ’dayanışma ve destek’ çağrısında bulundu. Hizmet Hareketi gönüllerinin kurduğu federasyondan yapılan açıklamada, ‘Birlikte bunu da çözebiliriz’ denilerek, ‘Son günlerde yaşanan felaket hepimizi sarstı. Yağmurların şiddeti, insanların geçim kaynaklarının tehdit edilmesine, ölçülemez acılara ve ne yazık ki, can kayıplarına neden oldu. Başta hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi ve dualarımızı iletiyoruz. Ayrıca çok sayıda kayıp, yaralı ve zarar gören veya geçimini kaybeden herkese de dua ediyoruz. Durum maalesef hala tam düzelmedi. Dayanışmamız yardım edenleri, bu zor dönemde yorulmadan çalışan ve hâlâ afetin sonuçlarıyla mücadele etmeye çalışan itfaiye ve polisleri de kapsıyor. Federasyonumuza bağlı üye derneklerimize ve bütün gönüllülere, etkilenen bölgelerin içindeki ve dışındaki ihtiyacı olan insanlara yardım ve dayanışmaya çağrıda bulunuyoruz. An itibari ile her türlü yardım büyük önem arz ediyor.’ İfadelerine yer verildi.

Afetin yaralarını sarmak için çalışanlar kervanına katılan Hizmet Hareketi gönülleri, bölgede en çok ihtiyaç duyulan yiyecek gıda ve su ile birlikte battaniye yardımında bulundu. Kadınların yaptığı börek ve yemekler afet mağdurlarına ikram edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu