Hizmet gönüllüleri Bükreş’te 2 bin paket aşure dağıttı

Yazar Editör

HAYRİ GÜL | BÜKREŞ

Evrensel Değerler ve Diyalog Derneği (ADVU) gönüllüleri, Bükreş Dünya Çocukları (Lumea Copiilor) parkında 2 bin paket aşure dağıttı. Tuna Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen Anadolu Festivali’nden sonra dağıtılan aşure tatlısı yoğun ilgi gördü. Nohut, fasulye, kayısı, kuru üzüm, ceviz, fındık, fıstık ve buğday karışımından hazırlanarak üzeri süslenen geleneksel aşureyi tadanlar ADVU gönüllülerine teşekkür ettiler.

“Biz de bu yemek gibi güzel bir mozaiğiz.” diyen ADVU Başkanı Mustafa Öz, aşure dağıtım programı sırasında yaptığı konuşmada şöyle dedi; “Aşure, farklı tatlara sahip çeşitli meyveler ve tahıllar içeriyor. Ancak bir araya geldiklerinde harika bir tatlı oluştururlar. Ve bizler de farklı etnik kökenlerden, dinlerden ve kültürlerden insanlar olarak temel değerler etrafında hoşgörü ve barış içerisinde uyumlu bir toplum oluşturabiliriz.” Ziyaretçilere, geleneksel tatlının yanı sıra, tarifi ve tarihçesinin de yer aldığı broşürler dağıtıldı. Dağıtılan aşure tatlısının sponsorluğunu ADVU gönüllüleri üstlendi.

Bu arada Tuna Vakfı’nın ADVU ve Lumina Eğitim Kurumlarıile ortaklaşa düzenledikleri Anadolu Festivali de yine binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 5-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde her yaştan ve farklı milletlerden yüzlerce kişi görev yaptı.

Festival gönüllüleri, hamur açıp, kebap, pide ve lahmacun pişirdi. El emeği-göz nuru mutfak ürünlerinin yer aldığı etkinlik, büyük ilgi gördü. Özellikle gözleme, kebap, baklava, tantuni ve geleneksel Anadolu yemek ve tatlılarının olduğu stantlarda uzun kuyruklar oluştu. Önde gelen Romanya ulusal televizyonlarının da yayınlarında geniş yer verdiği festival, şarkı ve folklor gösterileri, ebru ve kına sanatlarının yer aldığı stantlar ve sema gösterileri ile ziyaretçilere renkli bir atmosfer yaşattı.

Diğer Yazılar

1 yorum

Yoruma Kapalı

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...