Haber

Hindistanlı Fatmi’den insanlık dersi: Zulmü anlatmayı vefa borcu olarak görüyorum

 

Hindistanlı Behzat Fatmi, Hizmet Hareketi’nin ve gönül verenlerinin son yıllarda karşı karşıya kaldığı muameleyi, ülkesinde anlatmayı bir vefa borcu olarak gördüğünü anlattı. Youtube kanalında Türkiye’de eğitim aldığı ve çalıştığı süreçte çok güzel insanlarla tanışıp arkadaşlık kurduğunu vurgulayan Fatmi, “Bu insanlara zulüm yapılırken sessiz kalamazdım” dedi.

Behzat Fatmi, ülkesi Hindistan’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye olan merakı ve Türkçe öğrenmek için 2012 yılında Türkiye’ye geldi. Bazı iş insanlarının sağladığı bursla Konya Mevlana Üniversitesi’nde, Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) aracılığıyla 7 ay Türkçe dersi aldı. O dönemde henüz Hizmet Hareketi’ni bilmediğini belirten Fatmi, “Hizmet Hareketinin ne olduğunu bilmiyordum. Bursu karşılayan iş insanları derneğinin Hizmet Hareketi ile irtibatlı olduğunu da bilmiyordum. 7 aylık süre içerisinde çok güzel arkadaşlar edindim. Konya’yı ve üniversiteyi de çok beğendim. 7 aylık eğitim sonrasında üniversitede çalışma imkanı da buldum” dedi.

“BU İNSANLAR BULUNDUKLARI YER İÇİN BİR KAZANÇ OLACAKLAR”

Türkiye’de kaldığı süreçte güzel insanlarla tanışıp, arkadaşlık yaptığını anlatan Behzat Fatmi, “Bu insanların çok temiz ve çok dürüst olduğunu, kendi toplumu ve vatanı için çok faydalı olduklarını gördüm. Bu insanlar nerede bulunurlarsa bulunsunlar, o yer için bir kazanç olacaklar. Ben böyle inanıyorum” cümleleriyle tanıştığı Hizmet Hareketi gönüllülerini anlattı.

“SESSİZ KALMAYI UYGUN BULMUYORUM”

Yaşanan süreçte tanıdığı kimi insanların büyük sıkıntılar yaşadığını ve cezaevine girdiğini, işsiz bırakıldığını hatta Türkiye’yi terk etmek mecburiyetinde kaldığını vurgulayan Fatmi, “Bu insanlara böylesine zulümler yapılırken, ben sessiz kalmayı uygun bulmuyorum. Bu haksızlıkları ve zulümleri, kendi halkıma anlatmayı bir vefa borcu olarak görüyorum. Benim yerimde başka bir vicdanlı insan olsa o da aynı şeyi yapardı” ifadelerini kullandı.
Hizmet Hareketi’yle ilgili düşüncelerini Youtube kanalında paylaşan Behzat Fatmi, ülkesi Hindistan’da da kimi basın yayın organlarında Türkiye’de yaşana süreç hakkında yazılar yazmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu