Haber

Güney Afrika’da Cumartesi Okulu öğrencilerinden fidan dikme kampanyası

TÜRKMEN TERZİ (GÜNEY AFRİKA)

Güney Afrika’da Cumartesi Okulu’na devam eden Türk öğrenciler, Time to Care yardım derneği ortak organizesi ile okullarına yaklaşık 50 fidan diktiler. Farklı sınıflardan ilköğretim öğrencileri, Nizamiye Mayfair, Nizamiye Midrand ve Nizamiye Külliyesi bahçesine dikilen fidanların üzerine kendi isimlerinin yazılı olduğu etiketleri astılar.

Etrafı yeşillendirmenin sünnet olduğunu ifade eden Cumartesi Okulu yetkilileri, fidan dikme organizesini şu cümlelerle anlattılar, “Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyor ki; `Müslüman bir kişi bir ağaç diker veya ekin eker de ondan insan, hayvan veya kuş yerse, bu yenen şey kıyamete kadar o kimseye sadakadır.’(Buhari). Bu hadisten yola çıkarak “Saturday School” un üçüncü dönem son gününde Saturday School – Time to Care aracılığıyla öğrencilerimiz Nizamiye School Mayfair, Nizamiye School Midrand ve Nizamiye Camii’ nde yaklaşık 50 adet fidan diktiler, isimlerinin yazılı olduğu etiketleri fidanlara astılar. Ardından annelerimizin de dahil olduğu eğlenceli yarışmalar yapıldı ve sonrasında yapılan piknikle programımız sona erdi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz…”

Güney Afrika’daki gurbetçi ailelerin çocukları, Cumartesi Okulu’nda Türkçe okuma-yazma öğreniyor, spor, müzik aktivitelerine katılıyor ve kendi kültürlerine yabancı kalmıyorlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu