Güney Afrika Perspektifinden Freedom Convention 2022

Yazar Editör

ABDULLAH YILDIRIM

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında ‘Advocate of Silenced Turkey’in (AST) her yıl düzenlediği Freedom Convention 2022 online programı gerçekleşti.

Dünyanın farklı yerlerinden gazeteci, aktivist ve avukatların katılımıyla gerçekleşen programda Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve otoriterleşen Erdoğan rejiminin kanunsuz uygulamaları dile getirildi.

Güney Afrika merkezli Universal Right Association’ın (URA) her sene katılımcı ve konuşmacı desteği verdiği Freedom Convention’da bu sene Güney Afrika’dan önemli simalar yer aldı. Şu an Ohio Üniversitesi’nde “Ziyaretçi Profesör” unvanı ile görev yapan eski Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu Komiseri Shafie Ameermia’nın yanı sıra  Güney Afrika Barolar Birliği Executive Directorü Tony Pillay de Freedom Convention 2022’de yer aldı.

Tony Pillay konuşmasında, 1994 yılı öncesi Güney Afrika’da mevcut olan ırkçı Apartheid rejimi yıllarındaki kendi yaşadıklarından bahsederken günümüzde Türkiye’de hüküm süren Erdoğan rejiminde yaşanan insan hakları ihlalleri ile benzer yönlerini göz önüne sermiş oldu.

Konuşmasında Güney Afrika’daki Türk diasporasına verdikleri desteğin devam edeceğini söyleyen Tony Pillay baskıcı rejimler altında kötü gidişatı durdurmada en önemli gücün farklılıklara rağmen birlikte hareket ve halkın gücü olduğunu ifade ederek bu zor günlerin de mutlaka geçeceğini belirtti.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...