Haber

Güney Afrika İnsan Hakları Festivali’nde Türkiye’deki mağdurlar anlatıldı

Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde üç gün süren ‘İnsan Hakları Festivali’ düzenlendi. Yıllarca ırkçı Apartheid rejiminin sürdüğü Güney Afrika’da bu kez Türkiye’deki zulüm dile getirildi. İnsan Hakları Festivali’ne, ırkçı Apartheid rejimi döneminde hapishane olarak kullanılan, daha sonra efsane lider Nelson Mandela tarafından Güney Afrika Anayasa Mahkemesi’ne dönüştürülen Constitution Hill Müzesi ev sahipliği yaptı. Tarihi mekanda düzenlenen İnsan Hakları Festivali’nin ortakları arasında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Uluslararası Af Örgütü, Greenpeace Africa, Nelson Mandela’nin hapis ve dava arkadaşı Ahmet Kathrada adına kurulan Ahmet Kathrada Foundation, The Star ve Dailiy Maverick gazeteleri gibi önde gelen kuruluşların yanı sıra Universal Rights Association (URA) da yer aldı.

Universal Rights Association (URA), festivalde açtığı stantta Türkiye’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili hazırlanmış raporları ve Tenkil Müzesi’nde sergilenen mağdurlara ait eşyaların resimlerinin yer aldığı Uluslararası İnsan Hakları Resim Sergisi’nde ziyarete açtı. Resim sergisine katılımcılar büyük ilgi gösterdi. İki gün boyunca açık olan sergi için stantta gelenlere, Türkiye’de yaşananlar anlatıldı.

 

İnsan Hakları Festivali’nde canlı yayınlanan Eğitim Hakkı paneline UNICEF’den eğitim uzmanı Andile Dube, akademisyen Dr. Nedson Pophiwa’ nın yanı sıra Universal Rights Association (URA) kurucu direktörü Atilla Dağ konuşmacı olarak katıldı. Özellikle ilk ve orta okul seviyesindeki çocukların çeşitli sebeplerle okula gidememesinin insanlığın geleceği üzerindeki etkileri üzerinde değerlendirmelerde bulunan panelistler, eğitim hakkının en temel insan haklarından birisi olduğunu ve çocukların okula devam etmesi için sivil toplum kuruluşlarının ve hükümetlerin acil önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu