Yazarlar

Gazoz kapağının değeri ve Pierre Cardin | Mithat Tayyar

Çocukluğumda en sevdiğim oyun misket oynamaktı. Biz, bilye derdik ona. Üç beş arkadaş sokakta toplanır, saatlerce bıkmadan usanmadan oynardık. Misket haricinde, ceplerimizde gazoz kapakları olurdu. Yenilen, cebindeki gazoz kapaklarını çıkarıp verirdi. Ne kıymetliydi ama. Hele bir de farklı markalara aitse, rengarenk bayılırdık. 

Sonra yavaş yavaş büyüdük. Küçükken nereden bilebilirdik ki ‘’Gazoz Kapaklarının’’ hiçbir değerinin olmadığını.  İnsan, on yaşında olunca çok kıymetli geliyor gözüne.  Şimdi hayalimde gidiyorum o yıllara da ne kadar aldanmışız. 

Gülmeyin lütfen bu anlattıklarıma. Çocukluk deyip geçmeyin. Farklı mı insanlar şu anda? Kibir, hırs ve kıskançlık bir olunca, bu duyguları taşıyan dünyaperest insanları etrafınızda görmüyor musunuz? 

Dünyanın geçici heveslerine takılan şehvetinin, makam ve mal hırsının peşinde koşan, sanki ilelebet dünyada kalacakmış gibi dünyaya gereğinden fazla değer veren insanları görmüyor musunuz? 

Koca koca! insanların makam adına koltuk kavgalarına şahit oluyoruz. Ne farkı var ki gazoz kapaklarından. Güç peşinde koşan bir sürü avare. Bir virüsle bile baş edemeyen, su içerken bile diğer elinden yardım alarak bardağı ağzına zar zor götüren aciz insanların dünyayı yönetme hırsı ne kadar şaşırtıcı.  

Allah resulü bir gün etrafında bulunan ashabına “Eğer Dünyanın Allah katında bir sineğin kanadı kadar değeri olsaydı,Allah Teâlâ o dünyadan hiçbir kâfire bir yudum su dahi içirmezdi.”1 Buyuruyor. Üstad Bediüzzaman, bu hadisi açıklarken dünyanın üç yüzünden bahsediyor: 

 ‘’Dünyanın birinci yüzü kendisine bakar. Yani Dünya geçici bir yaşam alanıdır, fanidir. Elde ettiğiniz bütün mal, makam, servet ve başka değerler ölümünüzle birlikte yok olup gider. Yani dünya sadece eğlence için sınırlı ve geçici bir yaşam yeridir. Ahirete ve sonsuz yaşam alanı olan Cennet’e kıyasla sineğin kanadı kadar bile değeri olmayan basit bir yerdir. 

Dünyanın ikinci yönü vardır ki, bu da ahirete bakar. Kişi bu dünyayı ahiretin tarlası olarak kullanırsa, bu takdirde burası, az bir sermaye ile sonsuz hayatın satın alındığı, çok karlı bir sermayeye dönüşür ki bu yönüyle dünya çok kıymetli ve gayet güzeldir.  

Dünyanın üçüncü yönü ise Allah’a bakar. Kişi yeryüzünün güzelliklerine, Allah’ın sıfatlarını yansıtan, O’nun sanat eserlerinin bulunduğu bir teşhir alanı, bir vitrin olarak bakarsa bu yönüyle dünya gayet kıymetli ve değerli bir yerdir.’’2 Diyor.  

Evet. Yaşını başını almış ama dünya hırsı adına çocuk ruhlu kalmış basit insanların elde etmeye çalıştıkları makam, koltuk ve servetlerin dünya itibariyle, gazoz kapakları kadar değeri yokturİnsanoğlu keşke bu hırslarını, insanlara fayda uğrunda kullanabilseydi. 

Dünya dediğin bir yere kadar. Dünya senin olsa, sonuçta yolun bir sonu var. On yıl kadar önce, 2020’nin sonunda ölen Pierre Cardin’le alakalı bir hatıra okumuştum. Meşhur Fransız Modacı Pierre Cardin çok zengin birisiydi. Bir gün yardımcısıyla birlikte Pariste gezerken bir villaya rastlamış ve bu onun çok hoşuna gitmiş. Yardımcısına dönmüş ve bu villanın sahibini araştırıp evi satın almasını istemiş. Yardımcısı hafif şaşkın bir şekilde Pierre Cardin’e dönerek ‘’Efendim orası zaten sizin eviniz’’ demiş.  

Pierre Cardin’le yardımcının bu konuşmayı yaptığı zamanlarda, Pierre Cardin’e ait yüz elliden fazla evi bulunuyormuş…Ve şu anda kendisi aramızda bulunmuyorKarun kadar malı olan bir çok kudretli kişinin şu an da aramızda bulunmayışı gibi. Eğer kişi, insanlara faydalı bir işle meşgul değilse veya ahirete yönelik baki bir eseri yoksa, yaşanılan bu hayatın bir ‘Gazoz kapağı kadar önemi yok. 

 

İsteyenler yazarımızın Youtube kanalından bu yazının videosunu izleyebilir.  

https://youtu.be/f3hEF-fIsIo 

Hizmetten | Mithat Tayyar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu