Fribourglular Hizmet Gönüllülerinin Bağrına Bastı: Sizi Ülkemizde Görmekten…

Yazar Editör

Hizmet Hareketi gönüllüleri İsviçre’nin Fribourg kentinde, bölge halkının da ilgi gösterdiği bir iftar programı düzenledi.

Matran Caritas binasında yapılan organizasyonda iftar öncesi misafirlere Ramazan ve oruç hakkında bilgi verildi.

Ülkesini terk etmek zorunda kalan Hizmet gönüllüleri adına yapılan konşmada, “Bizler Türkiye’den politik nedenlerle çıkmak zorunda kalan  “Hizmet hareketi” gönüllüleriyiz. Hizmet hareketi Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde eğitim, yardımlaşma konularıyla ilgilenir. Aynı zamanda her türlü radikalliği, şiddeti önlemeyi amaçlar.  Bizler evrensel değerlere bağlı ve İslam âlimi Fethullah Gülen’in fikirlerini paylaşan; karşılıklı anlayış, saygı ve kabulü ön planda tutar, insanlar için iyi şeyler yapmak isteyen kişileriz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremlere de değinilen açıklamada: “Bildiğiniz gibi Türkiye ve Suriye’de büyük bir deprem oldu. On binlerce insan öldü, yüzbinlerce insan yaralandı, milyonlarca insan ev ve yurtlarını kaybetti. Tabii ki ülkemiz Türkiye’yi seviyoruz. Böyle bir durumda sessiz kalamazdık. Friborg’da bir kermes düzenledik. Toplanan yaklaşık 7000 CHF’yi “Time to Help” derneği aracılığıyla Suriye ve Türkiye’ye gönderdik. Ukrayna’da savaş başladığında barış için dua etkinliğine katıldık. Bu düşüncelerimizi siz yeni dostlarımızla paylaşmak için böyle bir program düşündük. Sizler bizim komşularımız, öğretmenlerimiz, doktorlarımız, asistanlarımız, alışveriş yatığımız marketteki kasiyerlerimiz, gönüllü olarak bize dil öğreten eğitmenlerimiz, bizlere bir dernek vasıtasıyla yardım elini uzatan kısaca İsviçre’deki -kabul buyurursanız- kız kardeşlerimiz, erkek kardeşlerimiz, yeni arkadaş ve dostlarımızsınız. Evlatlarımızın yeni amca ve teyzelerisiniz.  İfade ettiğim konuları başarıyla gerçekleştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Sizlere en samimi teşekkürlerimizi sunmak için böyle bir program yapmayı kararlaştırdık” ifadeleri kullanıldı.

Uzun alkış alan konuşma sonrası söz alan bir misafir, “Biz de sizi ülkemizde görmekten mutlu olduk. Size hoş geldiniz demek istiyoruz” dedi.

İftar saatinde okunan ezanın Fransızca tercümesi de konuklar için ekrana yansıtıldı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...