Haber

Felaket bölgesinde yüreğimizi dağlayan söz: ’’4 gün boyunca aç kaldık’’

Almanya’da sel felaketinin en şiddetli yaşandığı Rheinland-Pfalz eyaletlerden Ahrweiler şehrinde  insanlar yaralarını sarmaya çalışıyor. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yaklaşık 3  hafta önce aşırı yağışlar nedeniyle su baskınları yaşanmıştı. Çok sayıda bina çöktü, birçok vatandaş hayatını kaybetti, yüzlerce kişi kayboldu.

Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı Ahrweiler şehri şiddetli yağışlardan en çok etkilenen bölge oldu. Sel anını yaşayan vatandaşlar, selin 3 metre yüksekliğe kadar çıktığını söylüyorlar. Şehirde altyapı ve temizlik çalışmaları yapılırken, elektrik kesintisi hâlâ devam ediyor. İnsanlar günlük gıda sıkıntısı çekerken, devlet bütün kurumlarıyla milletin yanında. Aradan 3 hafta geçmesine rağmen, sel felaketinin izleri canlı bir şekilde her köşede karşınıza çıkıyor. İnsanlar sabah saatlerinde temizlik işine başlıyor, akşama kadar çalışıyorlar. Yemek dağıtırken yaşlı bir Alman çifte rastladım, sel felaketi anında 4 gün boyunca aç kaldıklarını söyledi. Birçok kişi ölümden son anda kurtulmuş.

Sivil toplum kuruluşları yemek ve içeceklerle bölge insanına desteğe devam ediyor.  Alman bir gençle sohbet anında, ’buralı mısınız?’ diye sorduğumda, ”hayır” dedi. ”Hamburg’tan 4 gün önce geldim. Buradaki mağdurlara yardım ediyorum. 4 gündür köpeğimle birlikte arabada yatıyorum” ifadesini kullandı. Benim için çok anlamlıydı. 4 gün boyunca genç bir Alman 400 kilometreden gelmiş, oradaki insanlara yardım ediyordu.

Time To Help gönüllüleri hem gıda yardımı yapıyor, hem de evleri hasar görmüş insanlarla beraber çalışıyor. Özellikle bölgedeki eğitim ve kültür merkezlerindeki gönüllüler, neredeyse hergün mağdurların yanındalar. Türkiye’den gelmiş muhacir bir arkadaşın ifadeleri oldukça anlamlı geldi bana. Muhacir, ”Alman devleti zor zamanımızda bize sahip çıktı, biz de vefa örneği gösterip Alman dostlarımızın yanında olmalıyız.”  diye konuştu.

Herkes izin yaparken Hizmet gönüllüleri felaket bölgesine akın ettiler. Kapı kapı dolaşıp yardıma ihtiyacı olanların yanında olmaya çalıştılar. Güzel dostluklar kuruldu. ’’Bizde yardım etmek istiyoruz’’ diyen birçok kişiye şahit oldum. Çünkü mağduriyetin ne olduğunu en iyi onlar bilir. Başka bir Hizmet gönüllüsü de, ‘Türkiye’deki orman yangınlarını anlatıp derin bir offf çekti. ’’Keşke yardım imkanı olsaydıda,  ülkemize de yardım etseydik. Kimse yok mu? denildiğinde biz varız deseydik. Maalesef yanan ormanlarla birlikte çiğerlerimizde yanıyor.” dedi.

Haber – İzlenim: Mehmet Tekin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu