Haber

Fedactio iftarı üç semavi dini buluşturdu: Ramazan, Paskalya ve Pesah

Bu yılın Nisan ayı üç semavi dinin en önemli kutsal günlerinin kesişmesine vesile oldu. Müslümanlar nisan ayı süresince Ramazan ayını idrak ederek günlerini oruçlu geçirirken, Katolik Hristiyan dünyası Paskalya Bayramını, Museviler de Yahudilerin 500 yılı aşkın bir süre Mısır egemenliğinde köle olarak yaşamasından sonra Hz. Musa önderliğinde bu ülkeden çıkmasını temsil eden Pesah Günü bayramını kutladılar.

Fedactio, üç dini temsil eden dernekler bu kutsal günleri ortak bir dille ifade eden ‘Chabbadan à Pâques’ iftar programında buluştular. Gecenin ev sahipliğini Brüksel’de Hizmet gönüllülerin girişimleri ile kurulan College des Etoiles yaptı. Yakın zamanda Fedactio, Cizvit cemaatini temsil eden Centre Avec Derneği ve Sinagog Beth Hillel, dinler arası diyalog projeleri kapsamında üç dinin kutsal bayramlarına özel yemek tarifleri içeren ‘Birlikte yaşam tarifleri’ ismini taşıyan bir kitap projesini hayata gerçekleştirmişti.

İftar programı, ev sahibi College des Etoiles’in tanıtımı ile başladı. Sonrasında ise her din temsilcileri o hafta içinde kutladıkları dini bayramlarının anlamını ve önemini ifade ettikleri konuşmaları gerçekleştirdiler. İftar saati öncesine denk gelen Musevilerin kutsal günleri Şabat başlangıcını temsil eden mumlar Beth Hilal sinagogundan Anne De Potter tarafından yakıldı.

Akşam ezanı ile misafirler Fedactio gönüllülerin katılımı ile iftar zamanını yaşadılar. Her masada yer alan üç semavi din inancına sahip konuklar yemek süresince düşüncelerini ifade ederek, ‘Ne kadar ortak noktalarımız var, bu gece bunları bir kez daha fark ettik. Diyalog çalışmaları toplumsal ihtiyaca cevap veriyor. Maddi yönden de bu fikirleri destelemek, bir cömertlik örneği, bu açıdan Hizmet Hareketi olağanüstü’ şeklinde yorumlarda bulundular.

Gece boyunca Makam Duo sufi müzik grubu tasavvuf musikisinin birbirinde güzel bestelerini çalarak geceye renk kattılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu