Haber

Eringerfeld Gymnasium’dan büyük başarı

Almanya’daki muhacir öğrenciler başarılarıyla dikkati çekiyor

Türkiye’de 2014 yılından sonra başlayan zulüm ve baskı nedeniyle Almanya’ya göç etmek zorunda bırakılan muhacir ailelerin çocukları Alman eğitim sistemine hızlı uyumları ve başarılarıyla göz dolduruyor.

Geseke şehrinde bulunan Eringerfeld Okulları 7’nci dönem mezunlarını verdi.

Gymnasium Eringerfeld 2019-2020 öğretim yılında, 51 son sınıf öğrencisinden 47’si (yüzde 92) Abitur diploması, 4 öğrenci ise Fachabitur diploması alarak eğitimlerini başarıyla tamamladı.

Söz konusu öğrencilerden 9’unu göçmen ailelerin çocukları oluşturuyor. Bu öğrencilerden 8’i Abitur, 1’i Fachabitur diploması alarak mezun oldu.

Mezun öğrencilerin 7’si okulu en yüksek not ortalamasıyla bitirirken bunların 4’ünü ise göçmen öğrenciler oluşturdu.

En yüksek not ortalamasının 1 olduğu eğitim sisteminde, okul birincisi 1,2 not ortalaması ile diplomasını alırken, okul ikincisi de 1,3 not ortalamasıyla okulu bitiren muhacir bir öğrenci oldu.

Eringerfeld Gymnasium'dan büyük başarı 2

Eringerfeld Gymnasium'dan büyük başarı 3

Abitur Nedir?

Abitur (kısaca Abi), Alman ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diplomasıdır. Almanya‘da yüksekokul veya üniversite eğitimini mümkün kılan bu diploma, Avrupa Birliği‘ndeki başka ülkelerde de (İngiltereAvusturyaİsviçre vb.) tanınmış, üniversite eğitimi için yerel diplomalara (MaturaA-levelIB vb.) denk tutulmuştur. Kelime anlamı olarak, başarılı öğrenim dışında, yetişkinlik anlamına da gelmektedir.

Abitur diplomasına sahip öğrenciler, tabi oldukları uyruğa bakılmaksızın, Avrupa Birliği vatandaşı öğrencilerle aynı haklara sahip olur (EU-Bildungsinländer). Bu bağlamda henüz tam üye sıfatını alamamış Türkiye sınırlarında doğup, sadece bu uyruğa sahip öğrenciler, Avrupa‘daki eğitimleri süresince herhangi bir zorlukla karşılaşmamaktadır. Abitur’un Avrupa’daki bu geniş çaplı avantajlarının yanında ABD‘deki birçok üniversite de başvuru aşamasında Abitur’u bir artı puan olarak değerlendirmekte, Abitur derslerinin notlarına göre kredi muafiyeti de vermektedir.[1][2][3] Türkiye’deki çeşitli vakıf üniversiteleri de son yıllarda benzer bir tavır içine girmiştir (ek burs, kredi muafiyeti, hazırlık atlama vb.).(Wikipedia)

Hizmetten

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu