Enes Kanter’e bir ödül de Norveç’ten

Yazar Editör

İsviçre’de, Uluslararası insan hakları örgütlerinden oluşan komisyon tarafından, Çin zulmüne uğrayan Uygurlar’ın sesini dünyaya duyurmak için kariyerini riske atmayı göze almasından dolayı 2022 Cesaret Ödülü verilen Enes Kanter Freedom’a bir ödül de Norveç’ten geldi. Enes Kanter, ABD merkezli İnsan Hakları Vakfı (HRF) ile Norveç merkezli Oslo Özgürlük Forumu tarafından Vaclav Havel Kreatif Muhalefet Ödülü’ne layık görüldü. Kanter ödülünü 25 Mayıs’ta Oslo’da alacak.

Profesyonel basket kariyerini NBA’de sürdüren Enes Kanter Freedom, son yıllarda dünyanın değişik bölgelerinden zulüm görenlerin güçlü sesi oldu. NBA kariyerini riske atmayı göze alıp Çin’in Uygurlar’a uyguladığı soykırımı güçlü şekilde dile getirdi. Takas döneminde Boston Celtics’den, Houston Rockets’e gönderilen Enes Kanter, Rockets’in kendisini serbest bırakmasıyla takımsız kalmıştı. ABD’deki çok sayıda senatör, gazeteci ve spor yorumcusu NBA’nin, Çin’deki pazar payını düşünerek Enes Kanter’i devre dışı bıraktığını ifade etmişti.

Parkelerden zorunlu bir şekilde uzak kalan Enes Kanter Freedom, insan hakları aktivisti olarak öne çıktı. İsviçre merkezli İnsan Hakları ve Demokrasi için Cenevre Zirvesi’nin 2022 Uluslararası Cesaret Ödülü’ne layık görülen Enes Kanter ödülünü geçtiğimiz ay Cenevre’de BM büyükelçilerinin de hazır bulunduğu seçkin bir davetli topluluğu önünde almıştı. Kanter’e ikinci ödül ise ABD merkezli İnsan Hakları Vakfı (HRF) ile Norveç merkezli Oslo Özgürlük Forumu’ndan geldi. Çekler’in ünlü düşünür ve devlet adamı Vaclav Havel adına verilen Vaclav Havel Kreatif Muhalefet Ödülü’nün sahibin Enes Kanter olduğu açıklandı. Kanter ödülünü 25 Mayıs’ta Norveç’in başkenti düzenlenecek törende alacak.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...