Enes Kanter, 2022 Cesaret Ödülü’nü törenle aldı

Yazar Editör

MURAT KAYA – CENEVRE

İsviçre’de, Uluslararası insan hakları örgütünden oluşan komisyon tarafından, “Çin’de zulme uğrayan Uygurların sesini dünyaya duyurmak için kariyerini riske atan” NBA oyuncusu Enes Kanter Freedom’a 2022 Cesaret Ödülü verildi.

Cenevre Uluslararası Konferans Merkezi’nde (CICG) düzenlenen ödül törenine çok sayıda gazeteci, diplomat ve öğrenci katıldı.  Farklı ülkelerden 25 insan hakları sivil toplum kuruluşlarından oluşan koalisyon tarafının desteklenen Cenevre Zirvesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin yıllık ana oturumu etrafında düzenlendi. Moderatör Jean-Cosme Delaloye’nin sorularını yanıtlayan Kanter, dünyanın farklı yerlerinde yaşanan insan hakları ihlallerine vurgu yaptı.

Cenevre Zirvesi’ni takip ettiğini aktaran Enes Kanter, birçok şampiyon ve kahraman gördüğü bununda kendisine ilham verdiğini aktardı. Kanter, “Farklı ülkelerden, farklı renklerde, farklı bölgelerden geliyoruz ama birlik olup savaşmamız gerektiğini hissediyorum.” diye konuştu.  Erdoğan rejimi tarafından yaşadığı sıkıntılara da değinen Kanter, “Türkiye adımı INTERPOL listesine aldı, pasaportumu iptal etti ve birkaç yerde beni kaçırmaya çalıştı. Şu anda benimle ailem arasında hiçbir iletişim yok çünkü benimle konuşurlarsa hapse girecekler. Ama bugün babam beni burada bu kahramanlarla görse çok gururlu ve mutlu olur diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Zirvede Kanter’e olan ilgi dikkat çekti. Birçok katılımcı Kanter ile fotoğraf çektirdi. Zirve sonunda Kanter’e 2022 Cesaret Ödülünü, Dünya Uygur Kongresi Kadın Komitesi Başkanı Zumretay Arkın verdi.

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...