Ebeveynlerin Yaşadıkları Stresler | KLİNİK PSİKOLOG DR. FATMA YEŞİLYURT

Yazar Fatma Yeşilyurt

Kıymetli okuyucular, birkaç yazıdan oluşan bu yazı dizisinin ilkinde sizlerle; anne ve baba olmak, beraberinde karşılaşabileceğimiz sorunlar ve bunlarla ilgili neler yapabileceğimiz konularını ele alacağız. Sahip olduğumuz kültürel değerler ile güncel bilgileri buluşturarak sağlıklı ebeveyn olmak ve ebeveyn olarak yaşadığımız streslere çözüm ve yöntemler arayacağız.

Son zamanların en çok karşılaştığımız sorunlarından biri ebeveynlerin yaşadığı stresler. Okulda, iş yerimizde, sosyal ortamlarda, sık sık anne baba, tek anne ya da tek baba olarak ebeveynlerin yaşadığı zorlukları duyar ya da dinler hale geldik. Ebeveynlerin; yaşadıkları farklı zorluklar karşısında, kendilerini yetersiz, başarısız ve yenilgiyi kabul etmiş olarak isimlendirdiklerine şahit oluyoruz. Peki anne, baba ya da her ikisi bu streslerle nasıl başa çıkabilir ya da stres yaşadıkları konulara nasıl çözüm getirebilirler?

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim, eğer kendinizi yetersiz, başarısız, çözümsüz bir ebeveyn olarak hissediyorsanız bu sizin kötü bir ebeveyn olduğunuz anlamına gelmiyor. Bütün ebeveynler hayatının bir dönemimde böyle düşünmüştür ve bu durum çocuk büyüten ebeveynlerin ortak noktasıdır. Kendimizde hissettiğimiz, yetersizlik, suçluluk ve savunmacı duygu ve tutumlar ebeveynlik stresi yaşamamıza ve bu stresin artışına sebep olur.

Aşağıdaki iki soru; ebeveynlerin streslerini azaltmaya yönelik çalışmaların ilk basamağını oluşturmaktadır.

Ebeveynler bu streslerden kurtulabilirler mi?

Ebeveynler bu stres kaynaklarını azaltma şansına sahipler mi?

Bizler için çoğu zaman, gerçeklerle yüzleşmek çok kolay olmaz. Fakat yukarıdaki soruların cevaplarını bulabilmek için kendimize; ebeveynliğimizle ilgili en çok bizi üzen ve yoran konuların neler olduğunu sormak zorundayız. Bu sorudan sonra ortaya çıkacak cevaplar bizi mutlu etmeyebilir. Stresli bir ebeveyn olmaktan kurtulmak ve çocuklarımıza sağlıklı bir anne baba olabilmek için bizi neyin kötü hissettirdiğini bulmak zorundayız. Bu cevaplar da çocuklarımızın; karakterleri, mizaçları, sağlık durumları, sahip oldukları fiziksel ya da mental durumları, eğitim hayatları, sosyal ilişkilerindeki zorluklar, toplumda kendini ait hissettiği sosyal lokasyonu, bizimle paylaşmadığı ya da paylaşamadığı özel durumları olabilir.

Diğer bir cevap ise stresli bir ebeveyn olmamızın sebebi, kendimize ait farklı durumlarla ilgili olabilir. Bu durumlar; sahip olduğumuz sağlık sorunları, eşlerin birbirleri ile olan sorunları, iş hayatımızdaki zorluklar, kadın yada erkeğin yaşadığı ekonomik zorluklar, sosyal çevre ile ilgili uyumumuz, yanımızda yada yakınımızda çocuklarımızla ilgili konuşabileceğimiz yada destek alabileceğimiz yakın hissettiğimiz birilerinin olmaması, yeterince beslenmememiz, uyku sorunu yaşamamız, yeni bir işe başlamamız, yeni bir yere taşınmamız, ebeveynliğimizi sürekli başka anne ya da babalarla kıyaslamak ve kendimize sürekli bu konuda yetersiz olduğumuzu söylememiz. Son olarak da anne ve babamızın bizi büyüttükleri kriterleri çocuklarımıza uygulayamıyor olmamızın verdiği rahatsızlıklar olabilir.

Bu yazımda sizlerle; ebeveyn stresi ve sebepleri üzerinde durduk. Sizler de ebeveyn olarak yaşadığınız stres başlıklarını gözden geçirerek, bundan kurtulmak için ilk adımı atmış olacaksınız. Bu başlıklarla yüzleşmek sağlıklı bir ebeveyn olmak için çok önemli bir basamaktır.

Haftaya yazımda anne babalar olarak, ebeveyn stresi başlıklarımızla ilgi çözümleri ele alacağım.

Huzurlu ve sağlıklı bir hafta dilerim.

Önemli bir hatırlatma: Çocuk sahibi olmak ve büyütmek, zorlukları ile birlikte gelen hayatımıza renk, heyecan ve mutluluk katan ve başımıza gelecek en güzel durumlardan biridir. Bu gerçeği kabul edip, stres yaşamamızın anlaşılır ve kabul edilir olması bizim bir miktar rahatlamamıza yardımcı olacaktır.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...