Haber

Dünün mültecileri, bugün Ukraynalı mültecilere yardım için kermes düzenlediler

Almanya’nın Augsburg kentindeki sivil toplum kuruluşları Augsburg Mülteciler İnisiyatifi (IFFA), Rumi Kulturforum Derneği ve Frohsinn Derneği şehirdeki Ukrayna Yardımlaşma Derneği ile Ukrayna’daki savaş mağdurları yararına ortak bir yardım kermesi düzenlendi. Kermese, Bayernliler büyük ilgi gösterdi.

Türkiye’deki baskı ve zulümden kaçan sığınmacılar, Rusya’nın saldırısından kaçan Ukraynalı mağdurlar için hazırladıkları Anadolu mutfağından lezzetleri misafirlerin beğenisine sundu. Kermese, birçok derneğin ve gönüllü kuruluşların yöneticileri ile eyalet milletvekilleri de katıldı. Kermese Federal milletvekili Ulrike Bahr, Eyalet milletvekili Harald Güller ve Augsburg Belediye Meclis üyesi Sieglinde Wisniewski de katıldı.

Kermese gelen Alman bir kadın, mutfakta Türk gönüllü bayanlarla beraber lahmacun için hamur actı. Kermese katılan bir Alman kadın ise duygularını şu cümlelerle ifade etti; “Sizin bu tarz aktivitelerinizi biliyoruz. Ama bu organizasyonu başka birilerinin yaralarını sarmak için bir harekete çevirme düşüncesini çok ama çok anlamlı buldum. Bunun için burdayım” dedi. Kermeste elde edilen gelirin tamamı Augsburg şehrindeki Ukrayna Derneği aracılığıyla savaş mağdurlarına bağışlandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu