Ne Dediler?

Dr. Senad Agic:Gülen’in takip ettiği yol, Kur’an-ı Kerîm ve Hadis ile aynı çizgidedir

“Sayın Fethullah Gülen’in takip ettiği yol, Kur’an-ı Kerîm ve Hadis ile aynı çizgidedir. Özellikle de Kur’an’a odaklanmıştır diyebiliriz çünkü bilgi ve irfanın yayılması için, herkese bir eğitim sağlayabilmek için kendini adamıştır. Dolayısıyla, bu bana, onun ilk vahiyden yola çıkarak hareket ettiği izlenimini veriyor.

O, bir Müslümanın muvaffak olabilmesi için gereken en önemli ön şartın ne olduğunu anlamıştır; o da ‘Ikra, bismi rabbikellezi halak’ tır. ‘Yaradan Rabbinin adıyla oku!’”

“Görebildiğimiz kadarıyla, onun geride bırakacağı miras, çoğu insandakine benzer şekilde maddî bir surette olmayacak. Geride evler, arabalar, arsalar bırakmayacak. Onun mirası Peygamberane bir miras olacak. Peygamberler geriye maddî bir zenginlik bırakmadılar; onlar geriye irfan bıraktılar.”

“Şunu ifade etmek istiyorum; İslam dünyasını koca bir vücut olarak düşünebiliriz. Fakat bir başı olmadan, o vücut gerektiği şekilde hareket edemez. Dengesiz olur.

Uzun bir süredir, İslam dünyası, bir başın, bir beynin yokluğunu çekiyordu. Ve, en azından benim fikrime göre, Sayın Fethullah Gülen’in şahsı, bu büyük ve devasa Islam vücudunun beyni, aklı ve kafası mesabesindedir.”

Dr. Senad Agic kimdir?

1994’den beri Kuzey Amerika Boşnak İslam Derneği’nin Dini Lideri. Graduate Theological Foundation’da (İlahiyat Mezunları Vakfı) İslami Çalışmalar alanında doktorasını tamamladı. Bosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi ve Sarayeva Üniversitesi mezunu. 2004 İslami Çalışmalar Hz. Mevlana Rumi Ödülü’nü aldı.

Kaynak:Spectra Media Tv | 30.06.2014

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu