Haber

Dini liderler iftarda buluştu

Ilhas da Paz (Barış Adacıkları) derneği tarafından verilen geleneksel sevgi, barış ve diyalog iftarında farklı dinlerin liderleri, “Iftar-Fratelli Tutti”programı adı altında 7 Mayıs 2021 tarihinde bir araya geldi.

Maputo Başpiskoposu ve Sant’egidio Topluluğu Temsilcisi, UNESCO ülke temsilcisi, Mozambik Katolik başpiskoposu, Ortodoks Kilisesi temsilcisi, Anglikan Kilisesi temsilcileri, Wesleyan Kilisesi temsilcisi, Presbiteryen Kilisesi temsilcisi, Kiliseler Birliği Konseyi başkanı, Hinduizm Mozambik temsilcisi, Bahailer Mozambik temsilcisi, İslam Konseyi genel sekreteri, Mozambik Dinlerarası Konseyi başkanı, Mozambik Adalet Bakan yardımcısı gibi üst düzey birçok kişinin duygu ve düşüncelerini paylaştığı program barışın ve kardeşliğin pekiştirilmesine öncülük etti.

Programda söz alan Maputo Başpiskoposu ve Sant’egidio Topluluğu Temsilcisi Sayın Pe. Giorgio Ferreti; “Biz Hristiyanlar olarak Müslüman bir derneğin “Iftar-Fratelli Tutti” programı adı altında Mozambik’teki farklı dini kanaat önderleriyle aynı çatı altında toplayıp barış mesajları verdiren Ilhas da Paz derneğine teşekkür ediyorum” dedi.

Ilhas da Paz Derneği başkanı Osman Yıldırım, katılımcılara teşekkür ederek, derneğin amaçları ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerinin yansıra Ramazan ayının öneminden bahsetti. Yıldırım, amaçlarının dünyada barış ve diyaloğu geliştirmek olduğunu belirterek, birlikte uyum içinde yaşamanın önemini vurguladı.

İftar programına katılan temsilciler, farklı kanaat önderlerini ramazan ayında iftar yemeği ile bir araya getiren Ilhas da Paz derneğine teşekkür ettiler ve ramazanın ayrıştıran değil birleştiren bir ay olduğunu dile getirdiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu