Yazarlar

Buruk Bayramlar | İsmet Macit

Bayramlar birlikte idrak edilince sürur günlerine dönüşür.

Allah Rasulü (sav) tüm müminler katılsın diye bayram namazlarını Mescid-i Nebevi’de değil Musalla denilen mescide yakın açık alanda kıldırırdı. İsterdi ki o sevinç ve coşkuya herkes ortak olsun. Birlikte sevinçleri katlansın..

Bugün Anadolu’da dokunduğu tomurcuğu kurutan, temas ettiği çiçeği solduran bir zulüm ayazı esiyor..

Yavrular, anne ve babalarına hasret ve bayramlarda buğulu camlara kafalarını dayayıp kavuşma hayali kuruyorlar.. Bayram biraz da onlar için acıların katmerlendiği gün oluyor..

Bir Çanakkale şehidinin torunu anlatıyor:

“Nenem her bayram annemlere bayramlık elbiselerini giydirir, saçlarını tarar ve ‘bekle- yelim yavrularım, baban gelecek ve bizi bayram yerine o götürecek’ dermiş. Sanki kapıdan her an girecekmiş gibi beklerlermiş dedemi. Zira dedem Çanakkale’ye giderken ‘nasipse bayramda görüşürüz’ diyerek ayrılıp öyle gitmiş cepheye. Nenem vefatına kadar ümidini yitirmeden dedem sanki yan odadan çıkıp gelecekmiş gibi bayram hazırlıkları yapar, evi temizler, süsler ve evlatlarını bayrama hazırlarmış. Ama dedem bir daha hiç dönmemiş.”

Annem mi?

O hâlâ her bayram bir çocuk gibi nenemin onu süslediği gibi süsleniyor ve pencere kenarına oturup gözünü yatırıp ıraklara babasının geleceğini intizar ederek gözyaşları döküyor.” (Çanakkale Ah Çanakkale, Aydın Ayhan)

Bugün ise mayası çileyle karılmış Anadolu’da benzer acılar yaşanıyor. Bayramlar babasız, annesiz, amcasız, dayısız, evlatsız bir iklimde geçiyor. Gözyaşları ekmeğe katık ediliyor. Sevdaların önüne demir parmaklıklar gerildi; vuslatların etrafına sürgünden, hapisten hendekler kazıldı.

Ama ümitler sarsılsa da hiç yıkılmadı. Mazlumlar biliyor ve inanıyorlar ki ki;
“Kırılacak sahte dinin çamurdan putları,
Eritecek gözyaşları demir kafesleri,

Çocuklar bebek adımlarıyla koşacak annelerine…

İffetin kristal heykeli bacılar hapishane önlerinde,

Sevinçten gözyaşlarıyla ıslatacaklar eşlerinin omuzlarını.

Ve anneler sevinçten çığlık olup düşecek Anadolu’nun bağrına..

İnşallah.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu