Haber

Bu dünyadan ‘asr-ı saadet’ izdüşümü yaşayan bir Samsunlu Hoca geçti

Mehmet Ali Şengül Ağabey, nam-ı diğer Hizmet Hareketi’nin Samsunlu Hocası… 76 yıllık tertemiz bir hayatın ardından 11 Temmuz’da ruhunun ufkuna yürüdü. Geride silinmez izler bıraktı. Gözyaşı ve ızdırapla yetişen nesiller bıraktı. Vefa bıraktı bizlere. Davasının ve Hocası’nın ardından dimdik durmayı bıraktı. Bir Samsunlu Hoca geçti bu dünyadan, hem de dünyanın tozunu, toprağını eteklerine bulaştırmadan.

Mütebessim şehresi, ihlası ve tevazusuyla herkesin gönlünde taht kuran Şengül Ağabey’i anlatan ‘Bir Samsunlu Hoca geçti bu dünyadan’ adlı belgesel Hizmetten YouTube kanalında yayınlandı. Burdur’da 1945’de başlayıp, 11 Temmuz’da Almanya’nın Frankfurt şehrinde biten hayatından kesitler yer alıyor. Henüz 13 yaşında Üstad Bediüzzaman’ın duasını nail olması ve bir anlamda Üstad’ın kabul olan duası Mehmet Ali Şengül Ağabey. Kaderin yollarına taş döşeyip önce Denizli’ye ardından İzmir’e uzanan hayat yolu.

Kader İzmir’de yolunu Fethullah Gülen Hocaefendi ile buluşturacaktı. Hocaefendi’nin aralarında avukat, doktor ve öğretmenlerin bulunduğu 50-60 kişilik bir gruba verdiği konferansını dinledikten sonra dua edecekti; ‘Allah’ın birlikte hizmet etmeyi nasip eyle.’ Kabul olan bu duasına hayatı boyunca sadık kaldı. İzmir’in Kestanepazarı Kur’an Kursu’nda Hocaefendi’nin tahta kulübesinde başlayan yol ve dava arkadaşlığı son nefesine kadar sürdü. Hizmet’in ilklerinde hep Hocası’nın yanında oldu. Gönül verdiği davası uğrunda çekmediği çile kalmadı. 12 Eylül 1980 ihtilali sonrası gözaltına alınıp, günlerce işkence gördü. Ne yolundan ne de Hocası’na bağlılığından vazgeçti.

Ömrü Hizmet’le geçti. Önce Türkiye sonra dünya Hizmet ve hicret diyarı oldu. Hizmet adına hiçbir teklifi geri çevirmedi. Acı ve çileler onu hiçbir zaman yolundan döndürmedi. Hayatından zindanlar, işkenceler ve takipler hiç eksik olmadı. Hayatında ne evi ne arabası oldu. Kendisine zulm edenlere bile hakkını helal edip, onların islah olması için dua eden yüce gönüllü biriydi. Kin ve nefretin zerresini vücudunda bulundurmayan bir Allah dostuydu.

Meşum 15 Temmuz sonrası adı yine arananlar listesinin en üstlerinde yer aldı. Hayatı boyunca eline silahı sadece askerlikte aldığını belirten Şengül Ağabey, üzerinde çakı bile taşımamıştı. Bırakın insanlara, yaratılan hiçbir canlıya zarar vermemek onun hayatının değişmez çizgisiydi. Karıncayı ezmemişti. Çok sevdiği ülkesine hasret gitti. Ancak Şengül Ağabey için dünya vatan olmuştu.

76 yıllık hayatını Almanya’nın Frankfurt şehrinde noktaladı. Vefatı sevenlerini hüzne boğdu. En çok da 50 yıllık yol arkadaşı Fethullah Gülen Hocaefendi’yi. ‘Hiç vefasızlık yapmadılar ve tanıştığımızdan bugüne tırnak ucu kadar inhiraflarını hatırlamıyorum’ diyecekti Hocası. Asr-ı saadet izdüşümü bir hayat yaşayan Şengül Ağabey’in dünya yüzüne gülmedi, baharı görmeden de ötelere çekip gitti. Bir Samsunlu Hoca geçti bu dünyadan, geriye silinmez hizmetler ve ardından dua eden yüzbinler bırakarak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu