Haber

“Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor”

Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü, dünyanın farklı coğrafyalarından gençleri kalkınma ve barış temalı etkinlikte buluşturdu.

Katılımcılar, Viyana merkezli enstitünün proje koordinatörü Nuray Düzenli moderatörlüğünde ‘sürdürülebilir kalkınma ve barış’ konusunda fikirlerini paylaştı.

“Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor”

Angola’lı Gabriel David’in barış tarifine güvenebilirsiniz.

O, Afrika’nın hiç bitmeyecek sanılan anlaşmazlığına savaş ile çözüm aranmış topraklarında yaşıyor.

16 yaşındaki Gabriel’in, “Birçok insan para ve güç elde etmeye çalışarak barış arar. Ancak açlığa, yoksulluğa, toplumsal ve cinsiyet eşitsizliğine son vererek ve kaliteli bir eğitim vererek barışı sağlayabilir ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz” tespitine katılmamak mümkün değil.

"Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor" 2

Kazak üniversite öğrencisi Omar Mbala, dünyaya barışı getirebilecek bir yüreğe ve akla sahip. Almaatı’daki Süleyman Demirel Üniversitesi’de öğrenim gören Mbala, “Gençler, her toplum icin kalkınma ve barışın aracılarıdır çünkü kalpleri eski nesilden daha erken gerçeği kabul etme ve değişme eğilimindedir” diyor.

Kazak öğrenci, “Dünya barışını sağlamak için” diye başladığı cümlesinin arkasını, “farklılıkları kucaklamak, diyalog faaliyetlerinde bulunmak, kültür ve dil festivalleri aracılığıyla da köprüler oluşturmaya daha fazla vurgu yapılmalı” şeklinde getiriyor.

Endonezyalı Putri Ierayana özgün fikirlere sahip.

Henüz 19 yaşında ve Pribadi Okulları Mezunlar Girişimi’nden bir isim.

Malezya Ulusal Üniversitesi’nde İşletme okuyan Putri, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için siyasi ve sistematik bir değişikliğe duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor. Bir de uyarıda bulunuyor: Günlük alışkanlıklarımızı sorgulamalıyız.

"Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor" 3

Zeynep Girdap ve Hansa Teker, Gençlik Adası Platformu’nun iki üyesi.

Amerika’da yaşıyorlar.

Gıda israfı üzerine kafa yoran ikiliye bu yolda, inandıkları din rehberlik ediyor.

Girdap ve Teker ayrıca, her bireyin imkanları dahilinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayabileceğini düşünüyor.

"Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor" 4

Alman BM Sürdürülebilir Kalkınma Gençlik Delegesi olarak görev yapan Felix Kaminski, gençlerin karar alıcı mekanizmalara etkin bir şekilde katılmaları gerektiğini söylüyor, tıpkı kendisi gibi.

AVRUPA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ENSTİTÜSÜ KİMDİR?

Sürdürülebilir kalkınma ve barışa aktif katkı sağlamayı hedefleyen Viyana merkezli enstitü, “sürdürülebilir kalkınma olmadan sürdürülebilir barışın olamayacağı” inancıyla 2019 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur.

"Barış sadece savaşın bitmesi anlamına gelmiyor" 5

Kaynak:AktifHaber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu