Barış Adaları Enstitüsü İftar Sofrasında Toplum Liderlerini Buluşturdu

Yazar Editör

Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletinde faaliyetlerini sürdüren Barış Adaları Enstitüsü ve Türk Kültür Merkezi vakıflarının her yıl ortaklaşa düzenlediği geleneksel Kültürler ve İnançlar arası Ramazan Dostluk İftarına çok sayıda farklı milletlerden toplum önderleri ile birlikte yerel yetkililer katıldı.

Bu sene ki iftar yemeğinde Türkiye’de Şubat ayında meydana gelen depremzedelere yönelik bağış da toplandı. Programda New Jersey de depremzedeler için yardım kampanyası düzenleyen farklı kurum ve dini organizasyonlara da ödülleri törenle verildi.

Fountain dergisi Editörü Hakan Yeşilova Ramazanı tanıtan konuşmasında Hz Muhammed’in (sav) eşsiz cömertliğini anlattı.

Embrace Relief yardım kuruluşu adına konuşan Savaş Metin, depremzedeler için yapılan ve 2 milyon dolara yakın toplanan yardım kampanyası ve Türkiye ve Suriye’de gerçekleşen yardım faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Budist Tzu Chi vakfı adına konuşan Chi-Kai King da felaket zamanlarının insanları bir araya getirdiğini ve insanlık ailesinin fertleri olduğumuzu hatırlattığından bahsetti.

Hristiyan Methodist Kilisesi din adamı Rev. Jeff Markay, Mevlana’nın insanları çağırdığı “Doğru ve yanlışın ötesinde bir bahçe var, orada buluşacağız” sözüne atıfta bulunarak dinler arası diyaloğun önemine vurgu yaptı.

Programa katılan yerel yetkililerde Nisan ayı içerisinde Müslümanların Ramazan ayını, Hristiyanların Paskalya ve Yahudilerin Pesah bayramlarını kutladı. Türklerin en çok yaşadığı kasabalardan birisi olan Paterson şehrinin Suriye asıllı belediye başkanı Andre Sayegh konuşmasında depremin geniş etkileri hakkında bilgi vererek yardımların öneminden bahsetti.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...