Almanya’ya sığınan Ahıska Türkü Süleymanov ailesine Hizmet gönüllüleri sahip çıktı

Yazar Editör

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan olumsuz etkilenen Ahıska Türkü Süleymanov ailesi, Almanya’ya sığındı. Yüzyıllardır sürgün hayatı yaşayan Ahıska Türklerine, bölgede yaşayan Rumi Ingolstadt Kültür Derneği gönüllüleri destek verdi.

Ukrayna’daki savaştan dolayı yurtlarını terk edip Almanya’ya gelen Süleymanov ailesi, Eichstätt şehrine bağlı Obereichstätt köyündeki bir Heim’a yerleştirildi. Alman yetkililer Ukraynaca ve Türkçe bilen aileye yardımcı olmak için araştırma yapmaya başladı. Daha sonra aynı köyde yaşayan Giritli ailesine ulaşıldı. Alman yetkililer Giritli ailesinden tercümanlık yapması için yardım istedi.

Duruma ilk önce şaşırdıklarını belirten dernek gönüllüsü İbrahim Giritli, “Bizden yardım istenince önce anlam veremedik. Ukrayna’dan gelen insanlara nasıl yardım edebileceğimizi düşündük. Ancak gelenlerin Ahıska Türkü olduğu ve Türkçe bildiklerini öğrenince, onlar adına Almanca tercümanlık yaptık.” şeklinde konuştu.

Aile ile daha sonra yakınlaştıklarını belirten Giritli, “Onların sosyal ve diğer konulardaki eksikliklerini gidermek için Rumi Kültür Derneği yardım seferberliği başlattık. Bu aile, çoğunluğu bebek, çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Ailenin yanında sadece yetişkin bir erkek bulunuyor.  Kalanlar şu an Rusya’ya karşı savaş veriyor. Tercümanlık gibi burada ailelerin zorlanacağı konuların yanında, ihtiyaçları olan kıyafet ve gıda tedarikinde de yardımcı olmaya çalıştık. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayını vesile kılarak gönüllülerimizin desteği ile bir iftar organize ettik ve hep birlikte burada vatanlarını terk etmek durumumda bırakılmış bu insanlarla bir iftar programı gerçekleştirdik. Ayrıca bayramda da bu yeni Almanyalı misafirlerimize sürprizlerimiz olacak” dedi.

Ailenin büyüğü olan 75 yaşındaki Şaduman Kumri, “Yüz yıllardır savaşlar nedeniyle sürgün hayatı yaşadık. Büyük atalarımın hepsi savaşlarda zarar gördü ve hayatlarını kaybetti. Çilemiz ve acımız hiç dinmedi. Ruslarla dedelerim daha önce de savaştı ve yine sürgün edildik. Ben Tacikistan, Kırgızistan, Azerbaycan taraflarında sürgün yaşadım. Son olarak Ukrayna’ya geldik ve orayı vatan bildik. Ama yine sürgün edildik.” şeklinde konuştu.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...